Ana SayfaAraştırma YazılarıFindex Kredi Notu Kaç Olmalı? (Çok Önemli Tüyolar)

Findex Kredi Notu Kaç Olmalı? (Çok Önemli Tüyolar)

Findex Kredi Notu Kaç Olmalı? (Çok Önemli Tüyolar)
Mehmet Hakan Kayıkçı

Mehmet Hakan Kayıkçı

Kredi çekmek isteyen herkesin en çok merak ettiği soru; “Findex kredi notu en az kaç olmalı?” Bizde bu sorunun yanıtını; puan aralıkları, kredi notunun önemi, hızlı yükseltme yolları ve önemli tüyoları sizler için uzmanlara sorduk.

Bildiğiniz gibi kredi kullanmanın en önemli şartlarından birisi kredi skorunun yeterli olmasıdır. Öyle ki, araç kiralarken bile kredi notuna bakılmaktadır. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi kullanmak veya kredi kartı almak için hem iyi bir kredi notuna hem de belirli banka şartlarına haiz olmanız gerekiyor.

Kredi notuyla ilgili aklınıza gelebilecek bütün detayları sizler için uzun uzun araştırdık. Uzmanlara sorduk ve rehber niteliğinde olan bu sayfamızı sizler için hazırladık. İşte detaylar…

Kredi Notu Neden Önemlidir? (Kısaca)

Kredi notunu kısaca tanımlayacak olursak, sizin finansal karnenizdir diyebiliriz. Yani sizin geçmişte ki kredili ürün hareketlerinizi inceleyerek size 1 ile 1900 arasında verilen puandır.

Puanınızın yeterli olması ve diğer banka şartlarını taşıyor olmanız neticesinde banka gitmeden bile kredi kullanabilirsiniz. Kredi notunuz, aşağıdaki görsel de belirtilen bileşenlerden oluşur;

Kredi Notunu Oluşturan 5 Madde ve findex kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtı
(Görselde yer alan bileşenlere ait detayları sayfanın devamında tek tek inceledik.)

Birazdan da anlatacağımız üzere kredi kullanmak için sadece kredi notuna bakılmamaktadır. Kullanacağınız kredinin türüne göre belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Örneğin esnaf kefalet kredilerine baktığımızda, ek teminatlar veya kefiller istenmektedir.

Peki Findex Kredi Notu Kaç Olmalı? (İhtiyaç, Taşıt, Konut)

Bankalardan hızlı ve sorunsuz bir şekilde; ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi kullanmak için kredi notunuzun 1499’dan fazla olması gerekiyor. Peki 1.500’den daha düşük bir puana sahipseniz kredi almanız güçleşiyor mu? İşte bu sorunun yanıtını aşağıdaki puan aralığı incelemesinden öğrenebilirsiniz.

  • Notunuz Sıfırsa veya Yoksa: Kredi puanı sorgulaması yaptığınızda puanınız sıfır veya oluşmamış olarak görünüyorsa panik yapmayın. Bu sonuç sizin uzun zamandır kredili banka ürünü kullanmadığınızı gösteriyor. Haliyle banka sizin için bir karne oluşturamamış. Bu tarz durumlarda maaş bankanız ile görüşerek bir adet kredi kartı veya KMH açtırarak düzenli ödemelerinizi yapın. Bu sayede bir kaç ay içerisinde kredi puanınız oluşacaktır.
  • Notunuz 1-699 Aralığındaysa: Bu puan aralığındaysanız kredi almanız neredeyse imkansızdır. Puana sahip kişiler bankaların gözünde en güvensiz kişi profilleridir. Fakat kredi kullanmak imkansız değildir. Yapmanız gereken, var olan banka borçlarınızı 5-6 ay kadar düzenli ödemektir.
  • Notunuz 700-1099 Aralığındaysa: Bu puan aralığında yer alan kişilerin de kredi kullanma ihtimalleri bir hayli düşüktür. Fakat var olan banka borçlarınızı düzenli ödemeye başlayarak, ve bankaya kefil veya teminat göstererek kredi kullanabilme ihtimaliniz oluşabilir.
  • Notunuz 1100- 1499 Aralığındaysa: Bu puan aralığında yer alan kişiler bankaların gözünde az riskli konumdadır. Yani gelir durumunuza ve mevcut ödeme durumunuza göre kredi onayı verilmesi kuvvetle muhtemeldir.
  • Notunuz 1500-1699 Aralığındaysa: Kredi kullanmanızda herhangi bir sorun olmaz.
  • Notunuz 1700-1900 Aralığındaysa: Kredi herhangi bir sorun olmaz. Hatta internet üzerinden anında gelir belgesiz kredi kullanabilirsiniz.

Kredi puanınızın güncel durumunu görmek için Kredi Notu Öğrenme bölümünden bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda ki puan durumuna bakarak findex kredi notu kaç olmalı? sorunun yanıtını net bir şekilde görebilirsiniz. Kredi notunuz 1.500’ün üzerindeyse kredi başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır. Ne kadar kredi çekebilirim? bölümüne giderek maaşınızın kaç katına kadar kredi çekebileceğinizi görebilirsiniz. Fakat bu puanın altında olanların yazımızı okumaya devam etmelerini öneririz.

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi kartı almak kredi almaktan çok daha kolaydır. Hakkınızda herhangi bir yasal takip yoksa belirli bir limite kadar kredi kartı alabilmeniz mümkün.

Örneğin, bankalar öğrenciler için yıllık aidat almadıkları kredi kartları sunmaktadır. Öğrenciler aylık herhangi bir gelire sahip olmasalar bile 1.000 TL limite kadar kredi kartı alabilirler. (bkz. Öğrenci Kredi Kartları)

Kredi kartı başvurularınızı banka şubeleri üzerinden düşük limitli olarak yapmanızı öneririz. Kartınıza ait borçları düzenli ödemeye özen gösterin. Zira ilerleyen dönemlerde kredi notunuz yükselir hem de kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz.

İnternet üzerinden karşınıza her çıkan bankaya “Belki kredi kartı verir.” düşüncesi ile başvuru yapmayınız. Ne kadar çok başvuru yaparsanız o kadar çok ret yerseniz. Tabi bu durumdan kredi notunuzda olumsuz olarak etkilenir.

Önemli: Aşağıdaki başlıklarda bankaların kredi kartı vermeme sorununu kökten çözen bir önerimiz yer alıyor. Bu önerimizi uygulayarak kesin bir şekilde kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Öneri: Kredi Notu Düşükler İçin Kredi Veren Bankalar yazımızda bankalardan kredi almanın yollarını tek tek inceledik.

Kredi Notunu Neden Düşer?

Kredi notunu düşüren en büyük nedenlerden birisi düzensiz ödemelerdir. Kredi, kredi kartı ve KMH ödemelerinde meydana gelen düzensizlikler kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir.

Aynı şekilde, bu borçlara ait ödemelerinizi ne kadar düzenli yaparsanız kredi notunuzda o oranda yükselir. Bu yüzden aylık ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir.

Ödeme gününüzü bir gün bile geçirmeniz kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle bütün ödemelerinizi tam gününde yapmalısınız.

Kredi Başvuru Kredi Puanını Nasıl Etkiler?

Kredi veya kredi kartı başvurusu yapmanız kredi notunuzu düşürmez. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere, sıkça yapılan başvurular bankalardan ret yanıtı almanızı sağlar. A bankasına yaptığınız kredi başvurusunu diğer bütün bankalar görebilmektedir. Yapılan sık başvurular bankalarda kötü bir izlenim oluşturur.

Var Olan Kredi veya Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notunu etkileyen en büyük faktörlerden biriside mevcut banka borçlarınızdır. Aylık belgelenebilir gelirinizin miktarına göre bankalar size belirli bir kredi limiti belirlerler. Kredi kullanarak bu limite ne kadar yaklaşırsanız kredi notunuzda o kadar düşebilir.

Var olan kredi borcunuz düştükçe kredi notunuzda oldukça hızlı bir şekilde yükselişe geçecektir.

İlk defa alınan kredide kredi notunuzu ilk etapta düşüşe geçirebilir. Henüz taksit ödemesi yapmadığınız için bankalarda bir kredi derinliğiniz oluşmamıştır. İlk taksit ödemelerinizin düzenine göre kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselecektir.

Kredi Notunuz Düşük Mü? (Haydi Yükseltelim)

Kredi çekmek için findex kredi notunun yeterli olması gerektiğini biliyoruz. Fakat kredi notunuz kredi çekmeye yetersiz ise notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken bir kaç adım bulunuyor.

Halihazırda şuanda kredi borcunuz, KMH borcunuz veya kredi kartı borcunuz varsa öncelikle bunlara ait ödemeleri düzenli yapmalısınız. Turkcell hizmeti olan financell üzerinden aldığınız cihazlara ait taksit ödemelerini bile düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Çünkü faturalı hat üzerine cihaz almak bile kredi notunu etkilemektedir. Her şeyden önce yapmanız gereken birincil iş, kredi yada kredi kartı ödemelerinizi aksatmadan düzenli yapmanızdır.

Bankalar Kredili Ürün(kredi, kredi kartı, KMH vs) Vermiyorlar Ne Yapmam Lazım?

Kredi notunuz çok kötü ve bankalar size kredi kartı bile vermiyorsa yapmanız gereken son bir şey kalıyor; teminatlı kredi kartı almak.

Kara listede bile olsanız teminatlı olarak kredi kartı alabilirsiniz. Teminatlı olarak aldığınız kredi kartınızı kullanarak ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde kredi notunuz yükselecektir.

Nedir Bu Teminatlı Kredi Kart?

Dilediğiniz bir banka şubesine giderek, bloke teminatlı olarak kredi kartı almak istediğinizi söyleyin. Banka sizin adınıza bir adet vadesiz hesap açacaktır. Bu mevduat hesabınıza teminat olarak vereceğiniz miktarı yatırın. Hesabınızda ki teminat miktarının ortalama %80’ine kadar limiti olan bir kredi kartı size verilir.

Yatırmış olduğunuz bu teminata banka tarafından bloke uygulanır. Yatırmış olduğunuz teminat miktarı 1000 TL ise ortalama 800-850 TL limitli bir kredi kartına sahip olursunuz.

Findeks kredi notu yükseltmek için teminatlı kartlar
Yukarıda ki ödeme çizelgesinde de gördüğünüz üzere, almış olduğunuz bu kredi kartının ödemelerini 1 gün bile geciktirmemeniz gerekiyor.

Bu sayede bir süre sonra kredi notunuz bir hayli yükselecektir. Teminatlı kart başvurunuzu Kuveyt Türk’e yapabilirsiniz. Detaylara Teminatlı Kredi Kartı sayfasından ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralarken Bile Findeks Kredi Notuna Bakılıyor!

Araç kiralama firmalarından yapacağınız kiralama işlemlerinde de kredi notuna bakılmaktadır. Kiralamak için talep ettiğiniz araç marka ve modellerine göre aranan kredi notu seviyesi değişiklik gösterebilmektedir.

Değeri yüksek olan araçlar için istenen kredi notu oldukça yüksek olabilmektedir. Araç kiralama firmaları, bankalarda olduğu gibi sizin finansal karnenize bakarak rezervasyonu kabul edip etmeme inisiyatifine sahiptirler.

Taksitle Araç Alımlarında Findex Kredi Notu Kaç Olmalı?

Taşıt kredisi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabı
Araç Kredisi Çekemiyorsanız Bunu Deneyin

Bankalardan taşıt kredisi almak için kredi notunuz yetersiz olarak görülebilir. Fakat bildiğiniz gibi 2021 yılında resmi gazete de yayımlanan yönetmeliğe göre artık taksitli olarak araç alınabilecek.

Büyük firmaların sunduğu bu avantajdan yararlanırken kredi notuna neredeyse hiç bakılmaz. Fakat kredi notunuzun düşük olması araç fiyatında belirli bir artışa neden olmaktadır. Taksitle Araba bölümümüzde bütün firmaları ve şartlarını sizler için listeledik.

Findex Kredi Notu Hakkında Önemli Soru ve Cevaplar:

Findex Nedir?

Banka müşterilerinin finansal geçmişlerini belirli bir algoritma ile puanlayarak kredi riskini belirleyen bir sistem olarak bilinmektedir. Türkiye’de bulunan 9 büyük bankanın iştiraki ile kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosunun bir hizmetidir.

1100, 1200, 1300 Puana Kredi Çekilebilir Mi?

Bu puan aralıklarında olan kişiler bankaların nezdinde az riskli bir konumdadırlar. Yani kişilerin son dönemdeki ödeme alışkanlıkları, mevcut borç durumları ve aylık gelir durumlarına bakılır. Mevcut borç durumunuz az ve aylık belgelenebilir geliriniz yüksek ise kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bankaya ipotek veya kefil göstermeniz durumunda kredi çekme ihtimalinizi güçlendirebilirsiniz.

Findex Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Mevcut kredi kartı veya kredili ürün ödemelerinizi düzenli olarak, geciktirmeden yaparsanız 6 ay gibi bir sürede kredi notunuz yükselir.

Findeks Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi notunun dişe dokunur bir şekilde yükseldiğini görmek için 6 ay kadar beklemeniz gerekmektedir. Kredi notunun hesaplanmasında kullanılan algoritmaya ait bileşenler tam olarak bilinmediği için 1 ayda ne kadar yükseleceği hususunda kesin bir bilgi vermek yanlış olur.

Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

Kredi notunuz KKB tarafından aylık olarak güncellenmektedir.

Krediyi Erken Kapatırsam Kredi Notum Düşer Mi?

Kredi borcunu veya kredi kartı borcunu erken kapatmak kredi notunuzu olumlu veya olumsuz olarak etkilemez. Aksine kapatmak yerine ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Makalemizin detaylarında da dile getirdiğimiz üzere, hızlı bir şekilde kredi çekmek için 1499 üzerinde bir kredi notuna sahip olmanız yeterlidir. Kredi notunuz 1100- 1499 arasında ise aylık gelir durumunuz ve son ödeme performanslarınız gibi belirli kriterlere bağlı olarak kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulamak Puanımı Düşürür Mü?

İlk dönemlerde sorgulama yapmak kredi notunu birazda olsa düşürüyordu. Fakat yapılan son güncellemelerden sonra, sorgulama işlemi notunuzda düşüşe neden olmuyor.

Kredi Notu Sorgulama Ücretleri Ne Kadar?

Sorgulama işleminizi Findex üzerinden yaparsanız 6₺+kdv ile ücretlendirilirsiniz. Turkcell üzerinden SMS ile sorgulama ücreti 14 TL’dir. Kısacası sorgulama yaptığınız platforma göre ücretler değişiklik göstermektedir. Fakat nerede sorgulama yaparsanız yapın vereceğiniz ücret 15 TL’yi geçmez.

Yüksek Miktarda Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yüksek miktarlarda kredi çekebilmek kredi notu ile doğrudan ilişkili değildir. Aylık gelir durumunuza göre bankalar tarafından kredi limiti belirlenir. Aylık geliriniz ne kadar yüksekse o kadar fazla kredi çekebilirsiniz. Fakat bankalara olan mevcut borçlarınızda kredi limitinizi etkilemektedir. Yüksek miktarda kredi çekmek için genellikle ipotekli kredi imkanından yararlanılmaktadır.

Bu araştırmamızda ideal Findex kredi notu kaç olmalı? sorunun yanıtını vermeye çalıştık. Kredi notunuzla ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki bölümden bizlere sorabilirsiniz.

Mehmet Hakan Kayıkçı

Merhaba ben Hakan. Banka kartları ve kredi kartları üzerine sizler için araştırmalar yapmaktayım. Yılların vermiş olduğu tecrübe ile kredi kartları hakkında makaleler oluşturmaktayım. Banka ve kredi kartları ile ilgili güncel ve doğru bilgilere profilimde ki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın