Ana Sayfaİhtiyaç KredileriGirişimcilere İş Kurma Kredisi (Güncel Destek Listesi 2023)

Girişimcilere İş Kurma Kredisi (Güncel Destek Listesi 2023)

Girişimcilere İş Kurma Kredisi (Güncel Destek Listesi 2023)
Ferit Özenli

Ferit Özenli

Girişimcilerin işlerini kurmak için Halkbank’tan ertelemeli kredi kullanmaları mümkün. Bu sayfamızda bütün girişimcileri destekleyen Halkbank’ın pek bilinmeyen girişimci kredisi desteklerini tek tek inceledik.

Yeni mezun olan, ustalık belgesi olan, kadın girişimci veya teknokent projeleri gibi bir çok alanda 300 Bin TL’ye kadar ertelemeli kredi destekleri alabilirsiniz. Aşağıda yer alan girişimci kredilerinden yararlanabilmeniz için kurmuş olduğunuz işin 2 yılı geçmemesi veya sıfırdan kendi işinizi kuruyor olmanız gerekmektedir.

Ayrıca bir önceki yazımızda ise DEV bir rehber niteliğinde yayınladığımız İş Yeri Açma Kredileri listesini de incelemenizi öneririz. Aşağıdaki kredilere ait internet üzerinden başvuru işlemleri sayfa sonunda verilmiştir.

Son bir hatırlatma daha yaparak kredi listelerine geçeceğiz. İşinizi kurduysanız ve faiz destekli kredi kullanmak istiyorsanız düşük faizli Esnaf Kefalet Kredileri bölümüne gitmenizi öneririz.

Yeni Mezun, Genç Girişimciye 200 Bin ₺ İş Kurma Kredisi 2023

Yeni Mezun Girişimciye iş kurma kredisi 2023 infografik
Yeni Mezun Girişimci Kredisi

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ve mezun olduğunuz bölüm ile ilgili bir iş kurmak veya ofis açmak istiyorsunuz. Bütün masraflarınız için bu krediye başvuru yapabilirsiniz. 200 Bin TL’ye kadar alabileceğiniz bu krediyi 5 yıl vade ile geri ödeyebilirsiniz.

Genç girişimci kredisini 12 ay ertelemeli olarak her ay eşit taksitli olarak kullanmanız mümkün. Kredi başvurusu yaptığınız tarih itibariyle 35 yaşından büyük olmamamız gerekmektedir. 2 yıllık veya 4 yıllık fakülte mezunu olduktan sonra bu krediye başvuru yapmanız için herhangi bir iş tecrübesi vs aranmamaktadır. Örneğin mimarlık bitirdiyseniz ofisinizi kurmak için bu krediden yararlanabilirsiniz. Krediyi 12 ay ertelemeli olarak kullanmanız durumunda kredi vadenizin en fazla 4 yıl olabildiğini de unutmayınız.

Halk Girişimci Kampanyası: 12 Anapara Ertelemeli Kredi

Halkbank yeni iş kurma desteği ile 150 bin TL Kredi veriliyor İnfografik anlatım
Girişimciye 150.000 TL kredi desteği

İş kurma destek kredileri arasında yaş sınırı en fazla olan üründür. 45 yaşına kadar olan kadın veya erkek girişimcilere 150 Bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Eğer başvuru yapan kişiler şehit, gazi yakını veya engelli ise bu yaş sınırı 55’e kadar çıkabilmektedir.

Uzun yıllardır herhangi bir sektörde çalıştınız ve artık kendi işinizin patronu mu olmak istiyorsunuz? Bu kredi ile artık kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Örneğin; uzun yıllar bir tekstil atölyesinde çalıştınız ve artık kendi atölyenizi kurmak istiyorsunuz, bu kredi desteği ile 150 Bin TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanabilmek için ilkokul mezunu olmanız yeterlidir.

5 yıla kadar vade imkanından yararlanabilirsiniz. Ayrıca kredi taksitlerinizin ilk 12 ayında anapara ertelemeli olarak kullanabileceksiniz. Kuracağınız işte yetkili ve tecrübeli olmanız gerekmektedir.

Kendi İşini Kurmak İsteyen Mezunlar (Öğretmen, Avukat, Doktor vs)

Üniversite mezunu cesur girişimcilere ofis açma veya yeni iş kurma kredi destekleri 2023 (İnfografik anlatım)
Üniversite mezunu cesur girişimciler için.

İster 4 yıllık ister 2 yıllık mezunu olun, mezun olduğunuz bölümle ilgili bir iş kurmak istiyorsanız bu kredi desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için eğitimini aldığınız bölümle ilgili en az 2 yıllık bir tecrübe gerekiyor. Bu tecrübeye sahip olan ve 45 yaşını doldurmamış olan girişimciler başvuru yapabilirler.

Peki hangi alanlarda kullanabilirsiniz?

Örneğin öğretmensiniz ve bir etüt merkezi açmak istiyorsunuz. O halde bu krediye başvuru yaparak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra; eczacılar, diş hekimleri, avukatlar vs. kendi ofislerini veya iş yerlerini açmak için cesur girişimci kredisinde yararlanabilirler.

Alacağınız kredinin azami miktarı 250 Bin TL’dir. Yukarıda ki iş kurma kredilerinde olduğu gibi bunda da azami vade 5 yıldır. Kredinizin ilk 12 aylık dönemini ana para ertelemeli olarak kullanabilirsiniz.

Ustalık Belgesi Olanlara 175 Bin ₺ Kredi Desteği 2023

Ustalık belgesi olanlara özel iş kurma kredisi 2023 infografik içerik
Ustalık belgesi olanlara özel iş kurma kredisi 2023

İlkokul mezunu olan ve belirli bir iş kolunda sertifikası veya ustalık belgesi olan kişilere özel verilen iş kurma kredisidir. İşinizde deneyim sahibiyseniz kuracağınız iş koluna göre 175 Bin TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

Bu krediden yararlanmak için aranan bir diğer şart ise iş tecrübesidir. İş tecrübenizin en az 3 yıl olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Örneğin bir kuaförde veya bir terzide en az 3 yıldır çalıştığınızı bankaya ibraz etmeniz gerekmektedir. Kredi yaş sınırı 45’tir. Kredinin azami vadesi 5 yıl olmakla beraber ilk 12 ay anapara ödemesiz olarak yararlanabilirsiniz.

Franchising Girişimcilerine 6 Ayda Bir Ödemeli İş Kurma Kredisi 2023

Kendi işimin patronu olmak için Franchising sistemi ile bir iş yeri açmak istiyorum diyorsanız bu krediye başvuru yapmanız gerekiyor. Bu kredinin azami limiti kuracağınız işin harcamalarına göre değişebilmektedir.

Kişiye özel düşük faiz oranları ve avantajlı ödeme kolaylıkları ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Franchising sistemine giriş bedeli ve iş yeriniz için yapacağınız harcamalara yönelik masraflar için kullanabilirsiniz.

Kredi vadesi en fazla 60 aydır. Kullanmış olduğunuz kredinin taksitlerini 6 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca taksitlerinizi dilerseniz 3 ayda bir, 6 ayda bir veya değişken taksitli olarak ödeyebilirsiniz. Alacağınız kredinin miktarı toplam harcamalarınızın %75’ine kadar olabilir. Örneğin harcamanız gereken miktar 100 Bin TL’ ise en fazla 75 Bin TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

Franchising kredisinin sağladığı avantajlar, yeni iş kurmak kredi desteği 2023
Franchising kredisinin sağladığı avantajlar

Bilişim ve Yazılım Sektörü: 300 BİN ₺’ye Kadar Kredi Desteği Veriliyor

Bilişim ve Yazılım Sektörüne 300 Bin TL iş kurma kredisi 2023 infografik içerik
Bilişim ve Yazılım Sektörüne 300 Bin TL Kredi

Teknokent ve teknopark bölgelerinde faaliyet gösteren yazılımcı veya firmalara özel verilen kredi desteğidir. Bunun yanı sıra TÜBİTAK, KOSGEB ve diğer devlet kurumlarından hibe veya destek almış girişimcilerde bu krediden yararlanabilirler.

Bu kapsamda alacağınız kredinin azami miktarı 300 Bin TL‘dir. Kredinin vadesi 5 yıl olmakla birlikte ilk 12 ay anapara ödemesi yapmadan taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

Bu krediler; donanım, yazılım, mobil uygulama geliştirme ve diğer teknolojik yatırımların kalkınması için kullandırılmaktadır. Kredi taksitlerinizi aylık eşit taksitli olarak ödeyebilirsiniz.

Kadın Girişimcilere 100 Bin ₺ Ertelemeli Destek Kredisi

Yeni iş kuran veya kurmuş olduğu işini büyütmek isteyen kadın girişimciler için KOSGEB’den ayrı olarak verilen kredilerdir. İstihdamın artmasına yönelik verilen bu kredinin limiti 100 Bin TL’dir.

İşini büyütmek isteyen kadın girişimcilerimizin alabileceği kredi miktarı azami 100 Bin TL’dir. İşini yeni kuran (en fazla 6 ay) kadın girişimcilerimiz ise 50 Bin TL’ye kadar kredi alabilirler.

Bu kredi desteklerine ek olarak 5 Bin TL limitli Halkbank ticari ek hesap ve en az 5 Bin TL limitli ticari kredi kartı da verilmektedir.

Kadın girişimcilerimizin kullanacağı kredilerin vadesi en fazla 3 yıl yani 36 ay olabiliyor. Kredi taksitlerinizin ilk 6 ayında ana para ödemesi yapmazsınız. İlk 6 ay boyunca 3 ayda bir sadece faiz ödemesi yaparsınız. (3 ayda bir.) Ayrıca yapacağınız EFT ve havale işlemleri tamamen ücretsizdir.

Gerçek kişi şahıs işletmesi veya hisseleri toplamının en az %50’si başvuru tarihi itibarıyla Kadın Girişimcilere ait olan tüzel kişi işletmeler başvuruda bulunabilecektir.

Kadın Girişimcinin krediyi kullanabilmeleri için işletmeyi kurmuş olması veya bir işyeri kurmadan ikametgâhını işyeri olarak kullanan girişimcilerde, kayıtlı olduğu Vergi Dairesi’nden alınmış vergi mükellefi olduğunu gösteren belge aranacaktır.

halkbankkobi.com.tr

Girişimcilerin Dikkat Etmesi Geren 6 Detay!

 1. Bir iş kurmak istiyorsanız kuracağınız iş alanında ki açıkları iyi görmeniz ve bu doğrultuda sektörün öncüsü olmanız gerekiyor.
 2. Kuracağınız iş alanı her ne olursa olsun teknolojinin son imkanlarından yararlanmayı asla ihmal etmeyin.
 3. Özellikle sizinle rakip olan girişimcilerin analizini iyi yapın ve onların doğru yaptığı atılımları ilk etapta kendinize örnek alın.
 4. Herkesin kurduğu işten uzak durun. (Örneğin lokmacı açmak, çiğköfteci açmak vs.) Aksine ülkemizde olmayan ve iş kolları için yurt dışında tutmuş girişimleri hayata geçirmeye özen gösterin.
 5. Bulunduğunuz bölgenin toplumsal yapısına veya potansiyeline göre bir iş kolu belirleyebilirsiniz.
 6. Girişimcilikle ilgili faydalı bilgiler paylaşan platformları takip edebilirsiniz.
 7. Öngörülü olmak için kendinizi geliştirin. (Örneğin, koronavirüs döneminin ilk döneminde alkolün bu denli değerli olduğunu öngören girişimciler kaçınılmaz bir ekonomik başarı elde ettiler. Bu sizde olabilirdiniz, olabilirsiniz!)

Yukarıda belirmiş olduğumuz kredilere Halkbank şubeleri üzerinden veya internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Adınız, soyadınız ve diğer gerekli bilgilerinizi girerek iş kurma kredisi başvurunuzu internet üzerinden yapabilirsiniz.

Başvuru

İş Kurma İle İlgili Soru ve Cevaplar:

Faklı İş Fikirleri Nasıl Bulunur?

Farklı iş fikrine sahip olmak için herkesten farklı düşünmek ve öngörülü olmak gerekiyor. Yukarıda ki başlıklarda da belirttiğimiz üzere kendinizi sürekli güncel tutmalı ve toplumun ihtiyaçlarına yönelik bir girişim araştırması içerisinde olmanız gerekmektedir. Yaşadığımız dönem itibariyle bilgiye ulaşmak artık parmaklarımızın ucunda. Kuracağınız iş ne olursa olsun günlerce belki de aylarca araştırma yapmalısınız. Başarısızlıktan korkmayın ama başarı içinde bütün çabanızla çalışın.

İyi Bir Girişimci Nasıl Olunur?

İyi bir girişimci olmanın ilk şartı risk alabilmekten geçer. Risk alabiliyorsanız ikinci adıma yani gözlem kısmına geçebilirsiniz. İyi bir girişimci gözlemlemeleri sonucunda iş fırsatı görürse bütün hızı ve gücüyle o işe girişir. Bu süreçte oluşabilecek olumsuzluklar gerçek girişimcilerin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyemez. Bu konuya en iyi örnek Elon Musk ve SpaceX’in hikayesidir. Ayrıca daima yenilikçi bir yapıda olunması gerekmektedir.

Kurduğum İş Tutar Mı?

“Bir iş kurdum fakat bu kurduğum işin geleceği konusunda oldukça endişeliyim.” Diyorsanız eğer yeteri kadar araştırmamış ve tam hakim olmadığınız bir sektörde bulunuyorsunuz demektir. Öncelikle soğuk kanlılığınızı koruyun. Bu kuşkuyu yok etmek için işinizi kurmadan önceki süreçte bütün olumlu veya olumsuz gelişmeleri hesaba katmanız gerekiyordu. Bunun içinde kurduğunuz işle ilgili bol bol araştırmalar yapmanız ve anlık gelişmelerden haberdar olmanız gerekiyor. İçinizde ki kuşkuya neden olan konuların üstesinden gelmek için çok çalışın.

İş kurma kredisi ve destekleri hakkında ki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere yazabilirsiniz. En kısa süre içerisinde sorularınızı yanıtlayacağız.

Ferit Özenli

Merhaba, Ben Ferit. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler bölümü mezunuyum. İş hayatına dair araştırmalar yaparak ziyaretçilerimizi en doğru ve güncel bilgilerle buluşturmaktayım. Profilimde; İş kurma ve para kazanma hakkında yazılar bulabilirsiniz.

Yorum yapın

“Girişimcilere İş Kurma Kredisi (Güncel Destek Listesi 2023)” üzerine 2 yorum

 1. iyi Aksamlar, Türkiyedeki AVM ler in Yemek Katlarinda cok farkli, cok degisik bir Franchise kurmak istiyorum.
  Öncelikle Türk Patent Enstitüsünde Marka Hakki basvurusunda bulundum, ve su an Marka Tescillini bekliyorum. Markam tescillendikten sonra Is Kurma Kredisine ihtiyacim olacak. Hedefim Yemek Katlarinda olmayan bir Ilki gerceklestirip belirli bir Isletme Sayisini sagladiktan sonra Franchise Modeli üzeri Türkiyedeki yaklasik besyüz tane AVM nin en az 100 tanesine Franchise imkani saglamak. Business Planim tüm ayrintilari ile yaklasik 3 senedir hazir. Ögrenmek istedigim Konu, bu tür Start Up larda verebilceginiz Kredi Limiti ve Geri Ödeme Kosullari, var sayalim ki size sunmuş olduğum fikirimin sizi de etkilemis olmasi durumunda?

  Yanıtla
  • Efendim merhabalar, projenizi çok detaylı ve güzel bir şekilde bizlere aktarmışsınız. Fakat bizim resmi kurumlarla veya bankalarla bir ilişiğimiz bulunmamaktadır. Web sitemizde sadece kredilere ait bilgilendirmeler yer almaktadır. Yeni iş kurma projeleri genellikle KOSGEB veya Halkbank tarafından desteklenmektedir. Size önerim KOSGEB’in geri ödemesiz desteği hakkında bilgi edinmeniz olacaktır. Bu alanda hizmet veren uzman kişilerle projeniz hakkında görüşme sağlayabilirsiniz. İş hayatınızda başarılar dilerim. Umarım hayata geçirecek destek kredisini alırsınız.

   Yanıtla