Ana SayfaAraştırma YazılarıİMEİ Kayıt Ücreti 2023 (Yurtdışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar?)

İMEİ Kayıt Ücreti 2023 (Yurtdışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar?)

İMEİ Kayıt Ücreti 2023 (Yurtdışı Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadar?)
Doğan Yavuz

Doğan Yavuz

Son dönemlerde ardı ardına gelen zamlar, özellikle telefon fiyatlarını bir hayli yükseltmiştir. Bu durumda, çözümü yurt dışından telefon almakta arayan vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konuların başında “İMEİ kayıt ücreti ne kadar?” sorusu olmuştur.

Bizlerde bu bağlamda; İMEİ kayıt ücreti, İMEİ kayıt aşamaları, İMEİ sorgulama gibi konuların yanı sıra Kıbrıs ve Bulgaristan’dan telefon almanın maliyetlerini sizler için hesapladık. Aşağıdaki başlıklardan İMEİ hakkındaki bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

İMEİ Kayıt Ücreti / 21 Haziran 2024

TÜİK 2023 enflasyon verilerini açıldı. Bu durumda yeniden değerleme oranı %58,46 olmuştu. Haliyle yurtdışı telefon İMEİ kayıt ücreti 2024 yılında 31.692 TL olacaktır. 7 Temmuz 2023’te İMEİ ücreti 6.091,00 TL’den 20.00,00 TL’ye çıkarılmıştı.

2024 yılında ise Yurtdışı Telefon kayıt (İMEİ) ücreti 31.692 TL olacağı anlamına geliyor. Aşağıdaki tablodan yıllara göre İMEİ kayıt ücretindeki artışları görebilirsiniz.

Son 10 Yılın İMEİ Kayıt Ücret Değişimi:

YıllarİMEİ Ücreti
2015131 TL
2016138 TL
2017149 TL
2018500 TL
20191.500 TL
20201.838 TL
20212.006 TL
20222.732 TL
20236.091 TL
2023 Temmuz20.000 TL
2024 Ocak31.692 TL
İMEİ kayıt ücreti değişim tablosu (Son 10 yıllık) - 2023 dahil

İMEİ Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir?

Yurtdışından aldığınız telefonun İMEİ ödemesini bir kaç farklı yol ile yapabilirsiniz.

 • İnteraktif Vergi Dairesi: İMEİ kayıt ücreti ödemenizi kredi kartınızı kullanarak yapabilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinde taksit yapılamamaktadır.
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • İş Bankası

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden İMEİ kayıt ücreti ödeme adımları aşağıdaki “İMEİ Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?” başlığı altında bulunan videoda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Gürcistan’dan İPhone Alma Maliyeti 2023

Türkiye’den Gürcistan’a giderek telefon almanın maliyetini sizle için hesapladık. Hesaplama işleminde uçak bileti fiyatları, telefon fiyatları, İMEİ ücreti ve diğer giderleri de tablo halinde oluşturduk.

 • Türkiye İPhone 14 Pro Max (1 TB): 87.457 TL
 • Gürcistan İPhone Pro 14 Max (1 TB): 5.399 Lari (55.542 TL) – %12 vergi iadesi sonrası 48.877 TL
 • İstanbul – Gürcistan gidiş dönüş uçak bileti fiyatı: 15.244 TL
 • Gürcistan giriş harç ücreti: 150 TL
 • İMEİ Kayıt Ücreti: 20.000 TL
 • Kişisel Harcamalar (Taksi, Yemek, konaklama vs): 1.000 TL

Gürcistan’dan da “Tax Free” tabelası olan mağazalardan İPhone almanız durumunda Tax Free faturası ile %12 oranında vergi iadesi yapılmaktadır. Yani vergi iadesinden sonra 55.542 TL’ye aldığınız İPhone 14 Pro Max’in fiyatı 48.877 TL‘ye düşecektir.

Hesaplama Sonucu: Gürcistan’da yaptığınız harcama toplamını Türkiye’deki İPhone fiyatından çıkardıktan sonra 2.186 TL gibi bir kar oluşmaktadır. Özet olarak, İstanbul’dan uçakla Batum’a giderek İPhone 14 Pro Max (1TB) almanın maliyeti Türkiye’den satın alma maliyetinden 2.186 TL daha azdır. Gider kalemlerinin büyük bölümünü İME kayıt ücreti ve yol masrafları oluşturmaktadır. Yolculuğu ucuza mal etmeniz durumunda karlılığınız artırabilirsiniz.

Öneri: Türkiye ve Avrupa ülkelerinde ki fiyatları karşılaştırmak için İPhone fiyatları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs’tan İPhone Alma Maliyeti 2023

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a giderek uygun fiyata İPhone satın almak oldukça çok araştırılmaktadır. Öyle ki tatil için Kuzey Kıbrıs’a gidenler İPhone alarak ülkeye dönüş yapmaktadır. Bizde bu adımları sizler için araştırarak Kıbrıs’tan İPhone alma maliyetini hesapladık. İşte hesaplama detayları;

 • Türkiye İPhone Pro Max (1 TB): 87.457 TL
 • Kıbrıs İPhone Pro Max (1 TB): 56.581 TL – %16 vergi iadesi sonrası 47.529 TL
 • İstanbul – Kıbrıs gidiş dönüş uçak bileti fiyatı: 8.040 TL (Ortalama)
 • İMEİ Kayıt Ücreti: 20.000 TL
 • Kişisel Harcamalar (Taksi, Yemek, konaklama vs): 2.000 TL

Hesaplama Sonucu: Gidiş – dönüş uçak bileti alarak Kıbrıs’a gittiğinizi, bir gün konakladığınızı ve bir adet İPhone 14 Pro Max aldığınızı varsayalım. Yukarıdaki hesaplamaya göre toplam kârınız 9.888 TL olacaktır. Kişisel harcamalarınız ve ulaşım maliyetleriniz ne kadar düşük olursa bu alışverişten edeceğiniz kârınız artacaktır.

Güncel Fiyat Sayfaları:

İMEİ Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? (Video)

Hatırlatma: Türkiye dışından getirdiğiniz telefonu ilk kez kullanmaya başladığınız tarihten itibaren en fazla 120 gün İMEİ kayıt işlemi yapmadan kullanabilirsiniz. Ancak bu cihazın hizmetini devam ettirmek için ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren 365 gün içinde İMEİ kayıt işlemini yapmanız gerekmektedir.

Buradaki kayıt sayfası üzerinden kaydınızı yapabilir ve İMEİ kayıt ücreti ödemesini yapabilirsiniz. Kayıt işlemine ait adımlar aşağıdaki videoda detaylı olarak anlatılmıştır.

İMEİ Kayıt Ücreti ve Kayıt İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yurtdışından aldığınız telefonu ülkeye girdikten itibaren 120 gün boyunca kullanabilirsiniz.
 • Telefonun kullanıma kapanmaması için ülkeye girdikten sonraki 365 gün içerisinde İMEİ kayıt işlemini yapıp ücret ödemesini gerçekleştirmeniz gerekiyor.
 • Daha önce farklı telefonlar alıp İMEİ kaydı yaptıranların yeni kayıt işlemi için 3 yıl beklemesi gerekiyor.
 • Kaydını yaptığınız telefon sadece kaydı yapan kişinin kimlik numarası ile alınmış hatlarda kullanılabilir.
 • İMEİ kayıt ücreti belirlenen bankalar ve İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılmaktadır. Ücret ödemesi cihazı alan kişinin kimlik bilgileri ve getirilen cihazın İMEİ numarası ile yapılmalıdır.
 • Yanlış İMEİ numarası ile kayıt işlemi yapılması durumunun düzeltilmesi mümkün değildir.

Sadece İMEİ kayıt ücretinin ödenmesi kayıt işlemi için yeterli değildir! Kayıt işleminin gerçekleşmesi için bu hizmetteki bütün adımların tamamlanması aranmakta olup sistem tarafından sonuç adımında oluşturulacak “Başvuru Numarasını” ekranda görmeden hizmetten çıkış yapmayınız!

İMEİ Numarası Nasıl Öğrenilir?

Telefondan İMEİ öğrenme adımları

Telefonunuza ait İMEİ numarasını öğrenmek için arama bölümüne *#06# yazmanız yeterlidir. Sorgulama sonucunda 15 haneli İMEİ numaranız görünecektir.

İPhone marka cihazlarda İMEİ numarasını öğrenmenin bir diğer yolu ise;

 • Ayarlar bölümüne gidiniz.
 • Akabinde “Genel” bölümüne tıklayın ve “Hakkında” kısmına dokunun.
 • Ekranın alt kısmına inerek telefonunuzun İMEİ numarasını görebilirsiniz.

İMEİ Nasıl Sorgulanır?

IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu), bir mobil cihazın benzersiz tanımlayıcısı olan 15 haneli bir numaradır. IMEI sorgulama işlemi bu numaranın bir cihazın kimliğini doğrulamak, kayıt durumunu kontrol etmek ve cihazın yasal ve kayıtlı bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek amacıyla yapılır. İMEİ sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Örnek sorgulama işlemi:

IMEI:***************
Durum:IMEI NUMARASI KAYITLI
Kaynak:İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
Sorgu Tarihi:08/09/2023
Marka/Model:HUAWEI – RNE-L01/ HUAWEI MATE 10 LITE/ HUAWEI NOVA 2İ

İMEİ Kayıt Ücreti Hakkında SSS

İMEİ Nedir?

IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu), cep telefonları ve diğer mobil iletişim cihazları için benzersiz bir tanımlayıcı numaradır. Bir nevi cihazların kimlik numaralarıdır. Her mobil cihazın kendi benzersiz IMEI numarası vardır ve bu numara cihazın üretici, model ve diğer özelliklerini tanımlayan bir dizi bilgi içermektedir. İMEİ numarası 15 sayıdan oluşmaktadır.

İMEİ Kayıt Ücreti Kaç TL?

İMEİ kayıt ücreti 8 Temmuz 2023’ten itibaren 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Yukarıda ki tablolardan son 10 yıla ait İMEİ kayıt ücreti çizelgesini görebilirsiniz.

İMEİ Kayıt Ücreti Zamlandı Mı?

Geçtiğimiz 10 yıl boyunca İMEİ kayıt ücreti her yıl bir önceki yıla göre zamlanmıştır. 2023 yılının ilk çeyreğinde 2.732 TL olan İMEİ kayıt ücreti zamlanarak 6.091 TL olmuştur. En son 8 Temmuz 2023 yılında %228‘lik zam oranı ile 20.000 TL olmuştur.

İMEİ Kayıt Ücreti Taksitlendirme Yapılabilir Mi?

İMEİ kayıt ücretini belirlenen bankaların internet şubeleri üzerinden veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Fakat ödeme işlemleri peşin yapıldığı için kredi kartına taksit yapılamamaktadır.

İMEİ Kayıt Ücreti İadesi Yapılıyor Mu?

Yurtdışı telefon kayıt ücretini yanlışlıkla fazladan ödemiş veya hatalı bir işlem yapmışsanız yatırılan ücretin geri iadesi mümkündür. Bunun için vergi dairesi müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekir. Ancak, 6183 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi kapsamında mükellefin vadesi geçmiş borçları varsa iade yerine harç bu borçlardan mahsup edilmektedir. Borcun mahsubu sonrası kalan tutar söz konusu olursa bu tutar ilgili IBAN hesabına aktarılmaktadır.

İMEİ Kayıt Ücreti Düşer Mi?

8 Temmuz 2023 yılında İMEİ kayıt ücretlerine yapılan %228’lik zam sonrası, “İMEİ ücretleri düşer mi?” sorusunu akıllara getirmiştir. Yaklaşık son 10 yıldır İMEİ ücreti her yıl bir önceki yıla göre sürekli zamlanmıştır. Geçmişteki verilere baktığımız zaman İMEİ kayıt ücretlerinin düşmeyeceği apaçık görülmektedir.

18 Yaşından Küçükler İMEİ Kaydı Yapabilir Mi?

18 yaşından küçük kişiler yurtdışından kendileriyle beraber telefon getirebilirler. Kayıt işlemleri E-Devlet üzerinden velileri tarafından çocuğun kimlik bilgilerini kullanarak yapılabilmektedir. Başvuru yapılan e-devlet hesabı çocuğun velilerine veya vasilerine ait olmalıdır.

Telefonumun İMEİ Bilgileri Değişmiş Mi, Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonunuzun İMEİ bilgilerinin değiştirilip değiştirilmediğini iki yolla sorgulayabilirsiniz. E-devlet üzerinden sorgulama yaparak İMEİ bilgileriniz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Yada BTK Tüketici İletişim Merkezini (120) arayarak konu hakkında yardım alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Güncel Sayfalar:

Doğan Yavuz

Merhaba ben Doğan, işletme bölümü mezunuyum. Siz değerli ziyaretçilerimiz için güncel fiyat listelerini araştırmaktayım. Araştırmalarımı onlarca kaynak ve bilgi ışığında gerçekleştirmekteyim. Hesappara ailesine katılarak araştırmalarımı on binlerce insan ile paylaşmaktayım. En doğru fiyat bilgileri için yazılarımı takip edebilirsiniz.

Yorum yapın

Yurtdışı Telefon Fiyatları:

Bildirimi Kapat (X)