Ana SayfaAraştırma YazılarıKredi Kartı Aidatı İade: Geri Alma İşlemi

Kredi Kartı Aidatı İade: Geri Alma İşlemi

Kredi Kartı Aidatı İade: Geri Alma İşlemi
Mehmet Hakan Kayıkçı

Mehmet Hakan Kayıkçı

Kredi kartı aidat iadesi için yapılması gereken bir kaç adım bulunmaktadır. Bu adımları tek tek sıralı olarak aktaracağız. FAKAT bilmeniz gereken en önemli husus şudur; kart aidatını geri almak için öncelikle müşteri hizmetleri ile veya banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Çünkü bazı bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek “Kredi kartı aidatımı geri almak istiyorum.” dediğiniz zaman zorluk çıkarmadan aidatınızı hesabınızı iade edebilmektedirler. Bu yüzden öncelikle müşteri hizmetleri ile iletişime geçiniz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Kart aidatınızı e-Devlet üzerinden yaptığınız itiraz ile kesin olarak geri alabilirsiniz. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere öncelikle banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Çünkü e-Devletten yaptığınız iade talebinin banka tarafından reddedildiğine dair bir yazışmanın ekran görüntüsü istenecektir.

Heyete başvuru yapmadan önce, bankaya başvuru yapılması zorunludur. Başvurunuza banka yanıtını mutlaka ekleyiniz.(Ekran görüntüsü.) Bankanın yanıt süresi, kartlarla ilgili başvurular için 20 gün, diğer ürün ve hizmetlerle ilgili başvurular için 30 gündür.

(tbb.org.tr)

İlk Adım: Müşteri Hizmetlerinden Kredi Kartı Aidat İadesi Talep Edin!

Aşağıda paylaşmış olduğumuz müşteri hizmetleri numaralarını arayarak kredi kartı aidatını geri almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bir çok banka bu konuda size olumsuz dönüş sağlayabilir. Fakat bunun yasal bir hak olduğunu banka çalışanına belirtmenizde yarar var. Zira YouTube’da yer alan bazı videolarda bu şekilde kart iadesi alan kişiler bulunmaktadır.

BankaMüşteri Hizmetleri
Akbank444 2 525
Garanti BBVA444 0 333
Yapı Kredi0850 222 0444
QNB Finansbank0850 222 0900
ING Bank0850 222 0 600
Ziraat Bankası444 0 000
Halkbank0850 222 0400
Vakıfbank0850 222 0724
Fibabanka444 8 888
İş Bankası0850 724 0724
Şekerbank0850 222 7878
TEB0850 200 0666
DenizBank0850 222 0800

Önemli: Müşteri temsilcisi, iade talebinizi kesin bir dil ile reddedebilir veya bunun mümkün olmayacağını söyleyebilir. O zaman bu reddi bankadan yazılı olarak almanız gerekiyor(mail yolu ile). Yazılı olarak alacağınız bu ret belgesi ile tüketici hakem heyetine başvuru yaparak KESİN olarak kart aidatınızı geri alabilirsiniz. (Tüketici Hakem Heyeti başvuru adımlarını aşağıda resimli olarak adım adım anlattık.)

Banka Şubesine Giderek Kart Aidat İadesi Talep Etmek (Dilekçe)

İkinci bir yok ise banka şubesine bir dilekçe vererek kart aidatınızı geri almak istediğinizi beyan etmektir. Aşağıdaki dilekçe örneğini kendi bilgilerinizle doldurarak bankaya teslim edebilirsiniz.

Kredi kartı aidat iadesi dilekçe örneği 2022
Kredi kartı aidat iadesi dilekçe örneği 2022

Bankaya yapmış olduğunuz bu iade talebi de reddedilebilir. Şayet reddedilme bilgisi size mail yolu ile gönderilirse aşağıdaki adımda olduğu gibi e-devlet üzerinden başvuru adımını uygulayınız.

Veya Mail Atarak Aidat İade Talebinin Reddini Yazılı Olarak Alın

 • Yukarıda ki adımlarda da üzerine basarak söylediğimiz gibi e-Devlet üzerinden iade talebinizi oluşturabilmeniz için banka tarafından yazılı olarak ret talebinin tarafınıza gönderilmiş olması gerekiyor.
 • İade talebinizin reddi yazılı olarak tarafınıza ulaşmadıysa bankaların iletişim sayfaları üzerinden mail atarak kart aidatınızı geri almak istediğinizi yazınız ve ret yanıtının gelmesini bekleyiniz. (En fazla 20 gün sonra cevap gelecektir.)
 • Bu başvurunun ardından size kesin bir dönüş sağlanacaktır. Olumsuz bir dönüş olması durumunda bu görüşmenin ekran görüntüsünü alın ve aşağıdaki adımları takip ederek tüketici hakem heyetine başvuruda bulunun.

e-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatı İade (Kesin Çözüm)

 • Öncelikle e-devlet‘e giriş yapınız.
 • Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Tüketici Hakem heyeti” yazınız ve aşağıdaki görselde işaretlediğimiz alana tıklayınız.
Kredi kartı aidatı için tüketici hakem heyeti başvurusu ilk adım
 • Bireysel Müşteri Hakem Heyeti bölümüne tıkladıktan sonra açılan ekrandan “Devam Et” butonuna basarak ilerleyiniz.
 • Akabinde aşağıdaki başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfanın sağ üst bölümünde yer alan “Yeni başvuru” butonuna tıklayınız. (Aşağıdaki görselde olduğu gibi.)
Kredi kartı aidat iadesi başvuru talebi oluşturma 2022
 • Yeni Başvuru” bölümüne tıkladıktan sonra açılan bölümdeki bilgilendirmeyi okuyarak “Devam” butonuna basınız.
 • Bu şekilde diğer faylarda ki bilgilendirmeleri de dikkatlice okuyup ekranın alt bölümünde çıkan bilgilendirmeleri onaylayarak “Devam” butonlarına basınız.
 • 3. adıma eriştiğinizde kimlik bilgileri bölümünde bilgilerinizi kontrol ederek “iletişim tercihiniz” kısmını E-posta olarak işaretleyip “Devam Et” butonuna basınız.
 • Bir sonraki adımda ise başvurunuzun reddi ile alakalı bilgilerin girilmesi istenecektir. Bu sayfada kredi kartı aidat iadesi hakkında ki itirazınızı yazın ve “ilgili bankadan yazılı cevap aldığınız mı?” sorusunu “evet” olarak işaretleyin ve Devam Et butonuna basınız.
Kredi kartı aidatı iade almak için banka ile yazışmanızı onaylayın
 • Devam et butonuna bastıktan sonra açılan sayfadaki uyarı okuyun, kabul edin ve yine Devam et butonuna basın.
 • Yönlendirildiğiniz sayfada bankadan gönderilen ret yazısının (mail ile vs) ekran görüntüsünü buraya yükleyin, gerekli alanları doldurun ve devam et butonuna basın.
Kredi kartı aidat iade bankanın ret yanıtını yükleyin
 • Bankanın göndermiş olduğu ret yazısını yükledikten sonra devam butonuna basarak son adıma yönlendirilirsiniz.
 • Bu sayfada bütün bilgilerinizi kontrol ederek yanlışlıkları düzeltin.
 • Sayfanın en altına inerek “Yukarıda ki koşulları kabul ediyorum.” seçeneğini işaretleyin ve başvur butonuna tıklayın.
 • Kredi kartı aidat iadesi işleminizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Başvurunuza, banka yanıtı veya başvuru teyit belgesinin eklenmediği hallerde, eksik belgenin tamamlanması konusunda e-posta adresinize bildirimde bulunulacaktır. Başvurunuz, bu belge tamamlandıktan sonra işleme alınabilecektir. Mevzuata uygun olmadığı belirlenen başvurular reddedilecektir.

(tbb.org.tr)

Kredi kartı aidatı iade adımları hakkında ki sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz. Hesappara editörleri olarak en kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Aidatsız Kredi Kartları bölümünden bütün bankaların yıllık ücret alınmayan kartlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca mevcut kredi kartınızı artık kullanmak istemiyorsanız Kredi Kartı Kapatma (İptal Etme) bölümünde ki bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Ek Kart Aidatı Geri Alınabilir Mi?

Asıl kartınıza bağlı olarak çıkarılan ek kartların da yıllık aidat bedeli alınmaktadır. Bu kartların aidat miktarları asıl karta ait ücretin yarısı kadardır. Ek kartlara ait bu ücretler içinde iade talebinde bulunabilirsiniz.

Hangi Kredi Kartlarından Aidat Alınmaz?

Yasal olarak her bankanın yıllık üyelik ücreti almadığı bir kredi kartının olması gerekmektedir. Şuan da bütün bankaların bu özelliğe sahip kredi kartları bulunmaktadır. Ve bu kartlardan yıllık üyelik ücreti alınmamaktadır. Bu kartların yanı sıra, internet şubesi üzerinden oluşturmuş olduğunuz sanal kartlarında yıllık üyelik ücretleri bulunmamaktadır. En az 180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartları içinde aidat ücreti alınması söz konusu değildir.

Aidat İade Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Yukarıda anlatmış olduğumuz kredi kartı aidatını geri alma adımlarını takip ederek başvurunuzu tamamlamanız durumunda 2 veya 3 iş günü içerisinde başvurunuz sonuçlanacaktır. Başvuru sonucunuzu e-devlet’e giriş yaparak sağ üst bölümde bulunan gelen kutusu alanında de takip edebilirsiniz.

Aidat İade Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Bankaya yapmış olduğunuz başvurunun neticelenmesini beklemeniz gerekiyor. İade başvurunuz banka tarafından onaylanmazsa 60 gün içerisinde e-devlet üzerinden Bireysel Tüketici Hakem Heyetine başvurunuzu yapınız. Bankanın yanıt vermesi süresi 20 güne kadar çıkabilmektedir.

Konuya İlişkin Diğer Sayfalar:

Mehmet Hakan Kayıkçı

Merhaba ben Hakan. Banka kartları ve kredi kartları üzerine sizler için araştırmalar yapmaktayım. Yılların vermiş olduğu tecrübe ile kredi kartları hakkında makaleler oluşturmaktayım. Banka ve kredi kartları ile ilgili güncel ve doğru bilgilere profilimde ki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın