Ana SayfaKredi KartlarıKredi Kartı Kapatma Adımları Nelerdir? (Garanti İptal Yolları)

Kredi Kartı Kapatma Adımları Nelerdir? (Garanti İptal Yolları)

Kredi Kartı Kapatma Adımları Nelerdir? (Garanti İptal Yolları)
Ebru Kızılcık

Ebru Kızılcık

Kredi Kartı Kapatma (İptal Etme) Adımları:

  • Banka şubesine giderek kredi kartı kapatma(İptal)
  • Banka müşteri hizmetleri üzerinden kredi kartı kapatma(İptal)
  • İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı kapatma(İptal)

Bilgilendirme: Bu sayfamızda bahsettiğimiz iptal işlemleri; Ziraat Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi, Halk Bankası, Vakıfbank ve diğer bankalara ait bütün kredi kartları için geçerlidir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Kapatılabilir Mi?

Bir çok bankacılık işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Fakat kredi kartı iptali e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Kapatma işlemi için banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Müşteri Hizmetleri Üzerinden Kredi Kartı Kapatma

Aşağıdaki müşteri hizmetleri üzerinden kendi bankanızı arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcisine kartınızı kapatmak istediğinizi beyan etmeniz durumunda talebinizi işleme koyacaklardır.

BankaMüşteri Hizmetleri
Ziraat Bankası444 00 00 – 0850 220 00 00
Halkbank0850 222 0400
Vakıfbank0850 222 0724
Garanti BBVA444 0 333
Yapı Kredi0850 222 0444
QNB Finansbank0850 222 0900
Fibabanka444 88 88 – 0850 222 77 77
Akbank444 2 525
İş Bankası0850 724 0724
Denizbank0850 222 0800
İNG Bank0850 222 0 600

Şubeye Giderek Kredi Kartı Kapatma:

Bankanızın herhangi bir şubesine giderek kartınızı kapatmak istediğinizi beyan edebilirsiniz. Bu beyanınızı bazen bir dilekçe ile yapmanız istenebilir. Aşağıda görmüş olduğunuz dilekçeyi doldurarak da kart iptali talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartı kapatma dilekçe örneği, iptal işlemleri için dilekçe istenebilir
Kredi Kartı Kapatma Dilekçe Örneği

Kayıp Çalıntı Bildirimi İle Anında Kredi Kartı İptali

  • Kredi kartını kullanmış olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayınız.
  • Arama işleminden sonra ilk anında “Kayıp ve Çalıntı Bildirimi” için tuşlama yapınız.
  • Anında müşteri temsilcisine bağlanarak kartınızı kaybettiğinizi söyleyebilirsiniz.
  • Bununla birlikte güvenlik için size bir kaç soru sorup teyit aldıktan sonra kartınızı kullanıma kapatıyor.
  • Akabinde size yeni bir kart gönderme talebinde bulunmaktadırlar. Bu talebi reddederek yeni kart istemediğinizi söyleyebilirsiniz.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı taksitlerinizi olması kart kapatmanın önünde bir engel değildir. KHM hesaplarında olduğu gibi borç bitmeden hesap kapatamama gibi bir durum söz konusu değildir.

Yukarıda vermiş olduğumuz yollar ile kredi kartınızı kapatabilirsiniz. Kartınız kapatıldıktan sonra mevcut borçlarınızı ATM’ler üzerinden veya internet şubesi üzerinden ödeye devam edebilirsiniz.

Mevcutta birden fazla kredi kartınız varsa ve hepsinin borcunu ödeme konusunda zorluk çekiyorsanız bir önerimiz olacak. Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar bölümümüzde bütün banka borçlarınızı tek kredi altında nasıl toplayacağınızı anlattık.

Kullanılmayan Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Geçmiş dönemde aldığınız ve hala kullanmadığınız bir kredi kartınız varsa bunu iptal etmenize gerek yok. Kartınızla 6 ay boyunca hiçbir şekilde alışveriş yapmadıysanız otomatik olarak kapatılacaktır.

Burada önemli olan husus kredi kartınızı ATM’ye bile sokup bilgi sorgulama veya şifre belirleme işlemi bile yapmamış olmanızdır. Yani kurye tarafından elinize ulaşan kartın hiç bir şekilde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Bu şekilde bir kartın 6 ay boyunca biriken aidat borçları da b süre zarfından sonra otomatik olarak silinmektedir.

Ödediğiniz Kart Aidatlarını Geri Alabilirsiniz!

Kullandığınız kredi kartınızın bu döneme kadar ki kesilen aidat masraflarını geri alabilirsiniz. Bunun için Kredi Kartı Aidatı Gerili Alma bölümünden ki içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yeni bir kredi kartı alırken mutlaka Aidatsız Kredi Kartı listemizi incelemenizi öneririz. Bu kredi kartları ile harcama yaptıkça puan kazanabilir, kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Diğer Kredi Kartı Sayfaları:

Ebru Kızılcık

Merhabalar ben, Ebru. 1993 Ankara doğumluyum. Bir İnternet kullanıcı olarak sizler için en uygun ev interneti veya mobil internet kampanyalarını araştırıyorum. Bu sayede bütçenize en uygun internet paketini bulmanıza aracı oluyorum. İnternet paketleri ve kampanyaları ile ilgili bilgilere profilimdeki yazılardan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın