Ana SayfaBanka ÜrünleriÜcretsiz Kredi Notu Öğrenme (BÜTÜN Sorgulama Yolları)

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme (BÜTÜN Sorgulama Yolları)

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme (BÜTÜN Sorgulama Yolları)
Emin Kerem Toprak

Emin Kerem Toprak

Sitemizin bu bölümünde ücretsiz kredi notu öğrenme adımları ile alakalı bir çok detayı sizler için listeledik. Ayrıca kredi notu sorgulama işlemlerinin yanı sıra düşük kredi notu ile nasıl kredi kullanabileceğiniz hakkında da bir takım önemli bilgiler verdik.

SMS ile kredi notu sorgulama, banka hesabından öğrenme ve ücretsiz sorgulama yöntemleri ile kredi puanınızı anında öğrenebileceksiniz.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz Mi? (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom)

Kredi puanı sorgulama işlemlerinizi en hızlı şekilde yapacağınız yol SMS ile öğrenme yoludur. Ülkemizde hizmet veren operatörler üzerinden sorgulamanızı anında yapabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda kendi operatör firmanızın SMS ile sorgulama adımlarını ve sorgulama ücretlerini bulabilirsiniz.

SMS ile Turkcell Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SMS ile Turkcell Kredi Notu Öğrenme Adımları 2023
 • Sorgulama Adımları: Telefonunuzun Mesajlar bölümüne aralarında boşluk bırakarak TCKN boşluk DOĞUM YILINIZI yazıp 1122‘ye mesaj gönderebilirsiniz.
 • Örnek SMS: 000000000001201 1990
 • Sorgulama Ücreti: 21,90 TL (Vergiler dahil.)

SMS ile Türk Telekom Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Türk Telekom SMS ile Kredi Notu Sorgulama İşlemi 2023
 • Sorgulama Adımları: Telefonunuzun Mesajlar bölümünden TC Kimlik No yazıp boşluk bırakın ve doğum yılınızı yazıp 1122’ye SMS göndermeniz yeterlidir.
 • Örnek SMS: 111111111111201 1990
 • Sorgulama Ücreti: 21,90 TL (Vergiler dahil.)

SMS ile Vodafone Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vodafone kredi notu sorgulama adımları
 • Vodafone internet sitesinden konuyla alakalı bir sorgulama detayı bullunmamaktadır.
 • Vodafone hat sahipleri aşağıdaki diğer sorgulama yollarını değerlendirebilirler.

Findeks Üzerinden Kredi Notu Öğrenme ve Ücreti

Kredi notunuzu Findeks’in internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken findeks internet adresine gitmek ve şu adımları uygulamanızdır;

 • Findeks.com adresine giriniz.
 • Üst menüde bulunan “Ürünler” kısmına tıklayınız.
 • Akabinde “Bireysel Ürünler” kısmın tıklayınız.
 • Açılan sayfadan “Findeks Kredi Notu” kısmına tıklayınız.
 • Ekranın sağ alt bölümünde bulunan “Satın Al” kısmına tıklayınız.
 • Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ödemeyi yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu öğrenme ücreti 7,5 TL +KDV şeklindedir.
 • Findeks mobil uygulama üzerinden kredi puanınızı sorgulamak istiyorsanız aşağıdaki video üzerinden adımları takip edebilirsiniz.
*Uygulamayı Google Play veya App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yolları Nelerdir?

Kredi notu öğrenme işlemleri bazı durumlar ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Aşağıda bahsedeceğimiz yollar ile kredi puanınızı dolaylı veya direkt olarak ücretsiz öğrenebilirsiniz. İşte size bir kaç tavsiye;

1.Oto Galeriler Üzerinden Ücretsiz Öğrenme: Bildiğiniz gibi 2023 yılı itibari ile senetle araç satış işlemleri devlet tarafından duyurulmuştu. Galeriler ve senetle araç satan firmalar, müşterilerinin finansal geçmişi görmek içi kredi notu sorgulaması yapmaktadırlar. Bu şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Senetle araç detaylarına da Senetle Taksitli Araba bölümünden firmaları inceleyebilirsiniz.

2.Bankalar Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme: Müşterisi olduğunuz banka şubesine herhangi bir işlem için gittiğiniz zaman bireysel müşteri temsilcisine kredi puanınızla ilgili bilgi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu şekilde de kredi puanınızı ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

3.Senetle Ev Eşyası Satan Firmalardan Ücretsiz Öğrenme: Senetle ev eşyası alacağınız firmalar üzerinden de kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bu firmalar müşterilerine ürün satmadan önce mevcut finansal durumunu öğrenmek isterler. Bu yüzdende müşterilerinin kredi puanını sorgularlar.

4.OneCar Üzerinden Ücretsiz Öğrenme: Bireysel olarak yıllık araç kiralayabileceğiniz bu firmadan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken findeks’e üye olunuz.

onecar.com.tr üzerinden herhangi en pahalı aracı seçerek başvuru yaptığınızda bilgilerinizi girdikten sonra sizlere sms gelecek, sms onayını da yazdıktan sonra findeks’e girin. kredi notu + risk raporunuzun sorgulanmış olduğunu göreceksiniz.

(Kaynak: Ekşi Sözlük)

Bankalardan Kredi Notu Öğrenme Adımları Nelerdir?

 • Ziraat Bankası: Sorgulamanızı yapmak için Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme sayfası üzerinden işlemle ilgili adımları ve ücret bilgilerini edinebilirsiniz.
 • Vakıfbank: İnternet şubesine giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra Tüm İşlemler Menüsünden > Başvurular bölümüne tıklayınız. Akabinde Findeks Risk Robotu > Findeks Risk Raporu Alma bölümüne tıklayarak “Devam” butonuna basarak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 20 TL’dir.
 • İş Bankası: İş Bankası üzerinden sorgulama işleminizi 3 farklı şekilde yapabilirsiniz. İşlem ücreti 17 TL‘dir.
  • İnternet Şubesi > Kredi Risk Raporu
  • İş Bankası ATM > Bilgi Sorma > Kredi Risk Raporu
  • İşCep’ten Krediler > Kredi Risk Raporu adımlarını takip ederek kredi puanı öğrenebilirsiniz.
 • Akbank: Akbank Direkt uygulamasını indiriniz. Mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım bölümlerine giriş yapınız. Kaşınıza çıkan Risk Raporu (KKB) butonuna tıklayarak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 16 TL’dir.
 • Yapı Kredi: Mobil bankacılığa giriş yaparak Ürün ve Başvurular kısmını tıklayınız. Açılan menüden KKB Risk Raporu Oluştur kısmını tıklayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 17,14 TL‘dir.
 • ING Bank: İNG Bank müşterileri tek bir SMS ile kredi notunu öğrenebilir. RAPOR boşluk TCKN yazıp 2205‘e SMS göndererek öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 15,90 TL‘dir.

e-Devlet Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

e-Devlet üzerinden kredi notu sorgulaması yapılamamaktadır. Fakat aylık 4 defaya mahsus olmak üzere Kredi Risk Raporu sorgulaması yapılmaktadır. İşlem tamamen ücretsizdir. Kredi Risk Raporu ile bankalara olan bütün borçlarınızı tek ekranda görebilirsiniz. Bu sayede mevcut borç durumunuzu görebilir ve buna göre bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Detaylara e-Devlet Kredi Notu Öğrenme sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Araştırmalarımız:

Kredi Puanları Ne Anlama Gelmektedir?

 • Sıfır Puan: Sorgulama işleminde puanınız sıfır çıkıyor ise daha önce kredili ürün kullanmadığınız anlamına gelmektedir. Bu koşulda aylık gelirinize bağlı olarak kredi kullanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bunun içi aylık gelirinizi bankaya belgelemeniz gerekmektedir.
 • 1-699 Puan: Puanınız bu aralıkta ise kredi kullanma ihtimaliniz çok düşük ve hatta neredeyse imkansızdır.
 • 700-1099 Puan: Bu puan aralığı orta riskli olarak adlandırılmaktadır. Bu aralıkta bir puana sahipseniz kullanma ihtimaliniz oldukça düşüktür.
 • 1100-1499 Puan: Az riskli olarak adlandırılan bu puana sahipseniz gelirinize bağlı olarak kredi kullanma ihtimaliniz bulunmaktadır.
 • 1500-1699 Puan: Bu puan aralığında ki kişiler maaş bankalarından belgesiz olarak anında kredi kullanabilirler.
 • 1700 ve üzeri: Bu puan üzerinde olan kişiler, kredi çekerken genellikle belge talep edilmez ve anında kredi kullanırlar.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Bankalardan kullanmak istediğiniz her kredili üründe kredi notunun önemi artmaktadır. Ve her kredili ürün başvurunuzda kredi notunuz büyük kriter olarak değerlendirilmektedir. Kredi notunuz, geçmiş dönemlerdeki ödeme alışkanlıklarınızın sonucunda oluşmaktadır.

Kredi notunuz KKB(Kredi Kayıt Bürosu) tarafından oluşturulmaktadır. KKB, 9 büyük bankanın iştiraki ile kurulmuştur. Kredi puanınız düşükse eğer kredi kullanma ihtimalinizde bir o kadar düşüktür. Bu konuyla ilgili yaptığımız detaylı araştırmamıza Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

%45’lik Bölüm: Kredi notunuzun %45’lik kısmı ödeme alışkanlıklarınızla oluşur. Halihazırda kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı ve ek hesaplara ait aylık ödeme düzeniniz kredi puanınıza oldukça büyük etki etmektedir. Telefon ve internet faturalarına ait ödemelerin düzeni bile bu kısma etki edebilmektedir.

%32’lik Bölüm: İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplamaya dahil edilmektedir.

%18’lik Kısım: Sürekli kredili ürün kullanan ve bir kredi derinliği oluşturan kişilerin kredi puanları, hiç kullanmayan kişilere göre daya yüksektir.

%5’lik Kısım: Yeni kredili ürün açılışları ise kredi puanının %5’ini oluşturur.

Kredi notu öğrenme adımları ile alakalı sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere gönderebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Kaynaklar:

Emin Kerem Toprak

Merhaba ben Emin. 12 yılından beri internet üzerinde içerik üretmekteyim. Bu süreçte 6 yılım finans ve bankacılık konuları üzerine içerik oluşturmakla geçti. Yıllık milyonlarca ziyaretçimize oluşturduğum rehber içerikler ile teknik bankacılık konularına çözüm sundum. Şimdi hesappara adresinde sizlere hizmet vermekteyim.

Yorum yapın

“Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme (BÜTÜN Sorgulama Yolları)” üzerine bir yorum