Ana SayfaMetrekare Hesaplama (m²): Pratik Hesap Makinesi

Metrekare Hesaplama (m²): Pratik Hesap Makinesi

Metrekare Hesaplama

Sonuç:

Öneri: Metrekare hesaplamalarında cm olarak verilen uzunlukları metre cinsinden yazarak hesaplamanızı daha kolay yapabilirsiniz. 100 cm=1 m’dir. O halde;

 • 10 cm= 0,1 m
 • 20 cm= 0,2 m
 • 30 cm= 0,3 m
 • 40 cm= 0,4 m
 • 50 cm= 0,5 m
 • 60 cm= 0,6 m
 • 70 cm= 0,7 m
 • 80 cm= 0,8 m
 • 90 cm= 0,9 m
 • 100 cm= 1 m

Metrekare Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir alanın metrekaresi hesaplanırken yapmanız gereken işlem çok basittir. Alanın uzunluğu(metre) ve genişliği(metre) çarpılarak o bölgenin m²’si bulunmuş olur. Aşağıdaki örneklerle bunu daha iyi anlatabiliriz.

metrekare hesaplama formülü

Yukarıda ki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere, metrekare hesaplama formülü A kenar uzunluğu(m) x B kenar uzunluğu(m)‘dur.

Örneğin karenin bir kenarı 9 m diğer kenarı ise 11 m olsun. Bu bölgenin metrekaresi, 9×11=99 m² olacaktır.

Kenarlardan birisinin uzunluğu cm ise m² hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Örneğin bir kenarı 40 cm diğer kenarı 4 metre olan bir yerin metrekare hesaplamasını yapalım. Öncelikle 100 cm’nin 1 metreye denk olduğunu bilmemiz gerekiyor. o halde 40 cm 0,4 m’ye eşittir. Şimdi formülümüzü uygulayalım; 0,40×4=1,6 m² olacaktır.

Üçgenin Metrekare Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Üç kenara sahip olan bir alanın metrekaresini hesaplamak yukarıdaki kare hesaplamasına daha farklıdır. Üçgensel alanın metrekare hesaplaması için aşağıdaki çizimleri inceleyebilirsiniz.

üçgen metre kare hesaplama işlemi ve formülü

Yukarıda ki formüller de üç kenarı olan bir bölgenin metrekare hesaplaması için gerekli formüller yer almaktadır. 3 kenarı olan bir bölgenin m²’sini hesaplarken herhangi bir kenara diğer iki kenarın kesiştiği noktadan bir uzunluk çizmeniz gerekiyor. (Bunu mezura veya metre yardımı ile yapabilirsiniz.) Çizdiğimiz bu uzunluğu(h) ile kenar uzunluğunu(a) çarparak 2’ye bölünüz. Formülümüz, (a x h) / 2 olmaktadır.

Üç kenarlı alanların metrekare hesaplaması ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Aşağıdaki video üzerinden de üç kenarı olan alanların m²’sinin nasıl hesaplandığını izleyebilirsiniz.

Ev Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Evinizin kaç metrekare olduğunu bilmiyorsanız aşağıdaki adımları sırayla takip ederek hesaplamanızı yapabilirsiniz. Bu hesaplama işleminde yukarıda ki hesap makinesini kullanabilirsiniz.

 • Öncelikle evinizde bulunan oda, banyo ve mutfağının metrekarelerini teker teker hesaplayınız.
 • Dikdörtgen veya dörtgen şeklinde ki alanların hesaplamasını yukarıdaki hesap makinesi üzerinden yapınız ve çıkan sonuçları toplayınız.
 • Dikdörtgen veya dörtgen olmayan odalar için yukarıda ki hesaplama tekniğini kullanmanız gerekiyor. Bu alanları 3 kenarlı alanlara ayırarak üçgenin m² hesaplama formülünden yararlanarak hesaplayınız ve çıkan sonuçları toplayınız.
 • Oda şekli bombeli olması durumunda net bir metrekare hesabı yapabilmeniz için imar planına bakmanız gerekmektedir.
 • Duvarlar arasında kalan; kolon, duvar kalınlığı, merdiven boşluğu gibi kullanılmayan alanlarını eklemeyi unutmayınız.
 • Yukarıda ki işlemlerin ardından çıkan bütün sonuçları toplayarak evinizin kaç metrekare olduğunu bulabilirsiniz.

Duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları ile yapılan toplama işlemi size brüt metrekare hesabını verir. Net metrekare ise sadece yaşam alanlarının(oda, banyo, mutfak vs.) hesaplanması ile bulunur.

Halı Metrekaresi Nasıl Hesaplanıyor?

Halıların arka kısımlarında bulunan etiketlerinde halının en ve boy uzunlukları cm olarak yazmaktadır. Fakat zamanla yıpranmış aşınmış veya silinmiş olabilir. Halı uzunlukları genellikle cm ile belirtildiği için hesaplamamızı metreye çevirerek yapabiliriz. Bunları bir kaç örnek ile gösterebiliriz.

Örneğin halının bir kenarı 300 cm, diğer kenarı 200 cm olsun. Bu halı 2*3=6 m²’dir. Yuvarlak ve farklı boyutlarda ki halıların metre kare hesaplamasına dair detaylara aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Metrekare Hesaplama ile İlgili Sorular:

100 cm Kaç Metredir?

100 cm 1 metreye denktir.

1 dönüm kaç metrekaredir?

1 dönümlük(dekarlık) arazi 1.000 m²’ye karşılık gelmektedir. Metrik birim sistemindeki dekar birimine karşılık gelmektedir.

Dönüm Hesaplama Nasıl Yapılır?

Arazinin metrekare cinsinden verilen değerinin 1.000’e bölünmesi ile kaç dönüm(dekar) olduğu bulunabilir.

Emin Kerem Toprak

Yorum yapın