Ana SayfaAraştırma YazılarıQNB Finansbank Kimin? Kime Satıldı? (2023 Güncel)

QNB Finansbank Kimin? Kime Satıldı? (2023 Güncel)

QNB Finansbank Kimin? Kime Satıldı? (2023 Güncel)
Deniz Çaldıran

Deniz Çaldıran

QNB Finansbank’ı Kim Kurdur?

QNB Finansbank ilk olarak 1987 yılında Finansbank adı ile Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur. Bankanın kuruluş maliyeti ise sadece 4 milyon dolardı.

Hüsnü Özyeğin Finansbank’ı kurmak için iki evini satılığa çıkarmıştır. Tabi bunun yanı sıra Pamukbank ve Yapı ve Kredi Bankalarında aldığı görevlerden ötürü edinmiş olduğu tecrübesi paha biçilemezdi. Pamukbank ve Yapı Kredi bankalarında müdürlük görevlerinde bulunmuştur.

Evlerini satıp yeni bir banka kurduğu için ilk dönemler kirada oturmuştur. (Bankanız var ve kirada oturuyorsunuz.) Kurulum hikayesini Hüsnü Özyeğin’den dinlemek isteyen ziyaretçilerimiz için yazı sonuna video ekledik.

Fiba Holding, Finansbank’ın %51 hissesini satmak için Temmuz 2001 tarihinde Fransız BNP Paribas ile pazarlığa oturdu ancak yapılan görüşmeler 2002’de anlaşmazlıkla sonuçlandı. Bu olayın ardından Finansbank hisselerinde %13,4 düşüş yaşandı.

Yunanistan’a Satılma Dönemleri

2005 yılına gelindiğinde Fiba Holding Finansbank’ı satmak istediğini duyurmuştur. Bu duyuru ile birlikte danışmanlık hizmeti sağlaması ve uluslararası alıcı bulması için Morgan Stanley ile anlaşma sağlamıştır.

Satışın duyurulmasından sonra bir çok banka Finanbank’ı bünyelerine katmak istemiştir. (Amerikan Citigroup, Alman DZ Bank ve Belçikalı Dexia bank) Fakat kimsenin tahmin etmediği bir şekilde Finansbank 2006 yılında Yunanistan Ulusal Bankasına satılmıştır. Gerçekleşen bu taşın ardından Hüsnü Özyeğin’in Finanbank’ta toplamda %9,6 hissesi kalmıştır. Fakat 2008’e gelindiğinde kalan hisselerini de YUB’a satmıştır. 2010 yılına kadar bankanın yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

QNB Finansbank Kimin? (2023’de Kime Ait)

Yunanistan’da meydana gelen krizden etkilenen YUB, 2010 yılında bankanın %20 hissesini satmak istediğini duyurmuştur. Fakat bu satış isteği olumlu sonuçlanmamıştır.

Aradan geçen 5 yılın ardından, yani 2015 yılına gelindiğinde bankanın tamamı Katar merkez bankasına satılmıştır. Satış işlemi 2.7 milyar Euro’ya tamamlanmıştır.

Bankanın yeni ismi 2016’da duyurularak QNB Finansbank olmuştur. İşin özeti QNB Finansbank’ın şuan ki sahibi QNB Grup‘tur. (Katar Ulusal Bankası)

Diğer Bankalar:

QNB Finansbank Hakkında Bazı Bilgiler:

QNB Finansbank Logosu
 • Resmi İnternet Sitesi: https://www.qnbfinansbank.com/
 • Şube Sayısı: 475
 • ATM Sayısı: 4.300
 • Müşteri Sayısı: 20 Milyon
 • Müşteri Hizmetleri Numarası: 0850 222 0900
 • QNB Finansbank POS Müşteri Hizmetleri: 0850 222 1 900
 • QNB Finansbank Genel Müdürü: Temel Güzeloğlu
 • Aktif Çalışan Sayısı: 11,111+
qnb finansbank kimin, kristal kule görüntüsü, qnb finansbank merkez binası
QNB Finansbank merkez binası (Kristal Kule)
 • QNB Finansbank Merkez Adresi ve İletişim Bilgileri: Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Kristal Kule Binası No:215 Şişli – İstanbul
 • Telefon: 0 (212) 318 50 00

QNB Finansbank ile sormak istediklerini aşağıdaki bölümden editörlerimize yazabilirsiniz. Bu yazımızda kısaca QNB Finansbank kime ait sorusunu yanıtladık. Detaylı bilgileri QNB Finansbank hakkımızda sayfası üzerinden de edinebilirsiniz.

Aşağıdaki videodan Hüsnü Özyeğin’in Finansbank’ı nasıl kuruduğu ile ilgili detayları kendi anlatımıyla izleyebilirsiniz.

Deniz Çaldıran

Merhaba, ben Deniz. Matematik bölümü mezunu biri olarak, hesappara.com'da matematikle ilgili en güncel ve kullanışlı hesaplama makinelerini sizler için oluşturuyorum. Oluşturduğum hesap makineleri ve diğer hesaplama araçlarım sayesinde, karmaşık hesaplamalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturduğum sayfalardan aldığınız hizmet hakkındaki görüşlerinizi lütfen aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşın.

Yorum yapın

“QNB Finansbank Kimin? Kime Satıldı? (2023 Güncel)” üzerine 4 yorum

 1. Emekliyim 9350₺ maaş alıyorum. Maaşımı finansbank’a taşırsam maaş promosyonu ne kadar alırım? Faizsiz nakit avans ne kadar kullanırım.

  Yanıtla
  • Merhaba, aldığınız 9350₺ olduğu için QNB Finansbank size 7.200 TL promosyon ödemesi yapacaktır. Taşıma işlemi için e-devletten 3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşıma adımlarını takip edebilirsiniz. Faizsiz nakit avans konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilim maalesef. Bu konuda banka ile görüşmenizi öneririm.

   Yanıtla
  • Vergi daireleri ödeme süresi geçmiş olan borçlar için maaş hesabınıza haciz koyabilir. Fakat borçlarınızdan ötürü maaşınızın tamamına haciz gelmez. Sadece bir kısmı için uygulanır. Detaylı bilgileri Finansbank veya hafta içi 09:00 – 19:00 saatleri arasında 189’u(Gelir İdaresi Başkanlığı) arayarak bilgi edinebilirsiniz.

   Yanıtla