Ana SayfaAraştırma YazılarıSanal Ofis Nedir? (Bütün Detaylar; Avantalar, Dezavantajlar)

Sanal Ofis Nedir? (Bütün Detaylar; Avantalar, Dezavantajlar)

Sanal Ofis Nedir? (Bütün Detaylar; Avantalar, Dezavantajlar)
Ferit Özenli

Ferit Özenli

Hesappara olarak, çokça merak edilen sanal ofisler hakkında detaylı bir araştırma gerçekleştirdik. Sanal ofis nedir; avantajları, fiyatları, yasal işleyişi gibi daha bir çok sorunun yanıtını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis, şirket kurma ihtiyacı duyan girişimcilerin fiziki olarak ofis kurmalarına gerek kalmadan onlara resmi adres sağlayan bir sistemdir.

Ticari bir faaliyet yürütüyorsanız ve vergi mükellefiyseniz resmi bir adrese sahip olmanız gerekiyor. Resmi adres edinmek için ofis kiralamak istemiyorsanız sanal ofis kiralayarak bu giderden kurtulabilirsiniz. Kiralamış olduğunuz sanal ofisler sizlere bir çok konuda profesyonel hizmet imkanı da tanımaktadır. Sanal olarak ofis kiralayabileceğiniz gibi, fiziki olarak da hazır ofis kiralayabilirsiniz.

Bazı sanal ofis kiralama firmalarının sunduğu hizmetler şunlardır;

 • Telefonlarınız karşılanarak size aktarılır.
 • Postalarınız ve firmanıza gelen kargolarınız yönetilir.
 • Ofisinize gelen kişiler sizin adınıza karşılanır ve ağırlanırlar.
 • Size özel toplantı odaları.
 • Gün içerisinde çay ve kahve ihtiyaçlarınızın ücretsiz karşılanması.
 • Lounge alanı, kilitli dolaplar, sessiz odalar, güvenlik, yüksek hızlı internet, resepsiyon, çeşitli etkinlikler ve söyleşiler.

İhtiyacınıza Göre Sanal Ofis Kiralayabilirsiniz!

ihtiyaca göre sanal ofis kiralama; Sanal ofis çeşitleri

İşletmeniz için yasal bir adres göstereceğiniz sanal ofislerin yanı sıra fiziki olarak da hazır ofisler kiralayabilirsiniz. Kiralayabileceğiniz ofis türleri şunlardır;

 1. Sanal Ofis: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketinizin yasal adresini oluşturabileceğiniz bir hizmettir. Bu ofis modelinde mekana bağlı kalmaksızın çalışırken resmi adresiniz olarak kullanabileceğiniz bir ofis adresiniz olur.
 2. Coworking: Ortak çalışma alanından kiralayabileceğiz bir ofis türüdür. Firmaların belirlemiş olduğu ortak çalışma alanında gün içinde veya gece saatlerinde çalışabilirsiniz. Farklı şirketler veya freelance çalışan kişi ile aynı ortamda çalışmalarınızı yürütürsünüz.
 3. Özel Masa: Kendinize ait sabit bir masa kiralayarak ve bu alanı kişiselleştirerek çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Sabit masalar genellikle Coworking çalışma alanından bağımsız ve oda şeklinde olmaktadır. Fakat bu odaları sizin gibi farklı firmaların çalışanları ile paylaşırsınız.
 4. Özel Ofis: Özellikle ekip ile çalışmalarınızı sürdürmek için bu şekilde bir ofis kiralayabilirsiniz. Firma çalışan sayınız 5 veya üzerinde ise bu şekilde bir ofis kiralamak sizin için daha çok verimli olacaktır.

Sanal Ofis Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sanal ofisler yasal bir işletme adresi göstermenin yanı sıra bir çok avantajı da içerisinde barındırmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sanal ofisler, standart ofislere nazaran maliyetlerinizi çok fazla düşürür.
 • Sanal ofislerde; ofis malzemeleri, faturalar ve diğer giderlerden kurtulursunuz.
 • Sanal ofislerde; sekreter, internet, güvenlik, toplantı odaları ve müşteri karşılama gibi üst düzey hizmetler bulunmaktadır.
 • Ayrıca sanal ofislerin bir diğer büyük avantajı ise bulunduğunuz ortamdaki diğer firma sahipleri ile tanışarak, iş ağınızı genişletme imkanıdır.

Dezavantajları İse;

 • Sanal ofis kiralamadan önce yapmış olduğunuz iş için uygun olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir.
 • Ekip çalışması gerektiren bir girişiminiz var ise bu konuda sanal ofislerde biraz zorlanabilirsiniz.
 • Zira bazı işler fiziksel olarak aynı ortamda çalışma ile verim alınabilecek durumdadır.

Sanal Ofis Fiyatları Ne Kadar?

Sanal ofis fiyatları; güncel 2022 ücret listesi

Sanal ofis ücretleri firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra alacağınız hizmetlerde fiyat oluşumunda etkili olabilmektedir.

Örneğin;

 • İş adresi + Posta, kargo, kurye takibi ve bildirimi ile kiraladığınız bir sanal ofisin fiyatı 100 TL + KDV olurken,
 • İş adresi + Posta, kargo, kurye takibi ve bildirimi + Tebligat takibi ve bildirimi + Vergi levhanızda gösterebileceğiniz resmi adres özellikleri ile kiraladığınız bir sanal ofisin fiyatı 250 TL + KDV olabilmektedir.
 • Bu fiyatlar kiraladığınız firma özelinde ve seçmiş olduğunuz hizmet türüne göre değişiklik göstermektedir.
 • Ayrıca bulunduğunuz şehre göre fiyat farklılıkları oluşabilmektedir.

Örnek Ofis Fiyatları (Ortalama):

 • Sanal Ofis Fiyatları: 100 TL + KDV
 • Ortak Çalışma Alanı (Coworking): 350 TL + KDV
 • Özel Masa: 1.000 TL + KDV
 • Özel Ofis: 5.000 TL + KDV

Sanal Ofis Kiralamak Yasal Mı?

Sanal ofis kiralamak yasal mı, hangi durumlarda kurulur

Ülkemizde şirket kurmanın ilk koşullarından birisi yasal tebligat adresinin olmasıdır. Türkiye’de sanal ofis kiralamak şirket yasasına göre uygundur. Bu bağlamda Türkiye’de sanal ofis kiralamak yasaldır. Vergi dairesi ve maliye tarafından tebligat adresi istenmektedir. Sanal ofislerde bu şartları taşımaktadır.

Yukarıda ki bilgilendirmelerimizde de söylediğimiz gibi sanal ofisler yasal adres temini sağlamaktadır. Bundan dolayı yasal olarak herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Sanal ofis kiralama işleminden sonra size verilen adresi firmanızın resmi adresi olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticaret İçin Sanal Ofis Kiralanabilir Mi?

E-Ticaret yapan kişiler her zaman fiziki bir ofis kiralamak zorunda değildir. Yaptığınız e-ticaret fiziki bir ofise ihtiyaç duymuyorsa sanal ofis kiralayabilirsiniz. Stoklu e-ticaret yapıyorsanız evinizin bir kısmını depo olarak kullanarak sanal ofis kiralayabilirsiniz.

Özellikle dropshipping ile E-Ticaret yapıyorsanız depo ihtiyacınınız bulunmamaktadır. Bu sayede işlerinizi mobil bir şekilde gerçekleştirebilir ve sanal ofis kiralayarak resmi adresinizi gerekli mercilere(Maliye, vergi dairesi vs.) veya müşterilerinize bildirebilirsiniz. Bu sayede hem sabit bir ofisiniz olur hem de sanal ofisin sunmuş olduğu bir takım avantajlardan yararlanmış olursunuz.

En İyi Sanal Ofis Firmaları Hangileridir?

eOfis:

LokasyonOfis Sayısı
İstanbul Avrupa Yakası24
İstanbul Anadolu Yakası11
Adana1
Antalya1
Ankara4
İzmir1
Bursa2
Diyarbakır1
Gaziantep1
Kayseri1
Kocaeli1
Konya1
Mersin1
Muğla1

Workinton:

LokasyonOfis Sayısı
İstanbul Avrupa Yakası9
İstanbul Anadolu Yakası2
İzmir1
Ankara2
Bursa1
Katar2

Ofis+:

LokasyonOfis Sayısı
İstanbul Avrupa5
İstanbul Anadolu3
İzmir1
Bursa1

Archerson:

LokasyonOfis Sayısı
İstanbul Avrupa1
İstanbul Anadolu2

Sanal Ofis Nedir; fiyatları, avantajları ve dezavantajları hakkında ki araştırmamız bu şekildeydi. Konuyla ilgili görüşlerinizi veya sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden gönderebilirsiniz.

Ferit Özenli

Merhaba, Ben Ferit. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler bölümü mezunuyum. İş hayatına dair araştırmalar yaparak ziyaretçilerimizi en doğru ve güncel bilgilerle buluşturmaktayım. Profilimde; İş kurma ve para kazanma hakkında yazılar bulabilirsiniz.

Yorum yapın

“Sanal Ofis Nedir? (Bütün Detaylar; Avantalar, Dezavantajlar)” üzerine 2 yorum

 1. Ben mersinde yaşıyorum ve al sat dediğim yani araba alım satımı ama şuan durumun olmadığından dolayı ofis işini de severim ve nasıl başlarım.

  Yanıtla
  • İnternet üzerinde bir çok Sanal Ofis kiralayabileceğiniz firma bulunuyor. İletişime geçerek ücret ve diğer bilgileri edinmenizi öneririm.

   Yanıtla