Ana SayfaÇiftçi & TarımSultan Tavuk: 2023 Fiyatları, Özellikleri ve Bütün Detayları

Sultan Tavuk: 2023 Fiyatları, Özellikleri ve Bütün Detayları

Sultan Tavuk: 2023 Fiyatları, Özellikleri ve Bütün Detayları
Remziye Çiçekçi

Remziye Çiçekçi

Bu yazımızda Sultan Tavuğu ile ilgili merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Sayfa sonundan diğer tavuk cinslerine ait özellikleri bulabilirsiniz.

Sultan Tavuğu Önemli Özellikleri:

 • Sultan Tavuğu Yetiştirilme amacı: Süs
 • Boyut: Orta ve küçük
 • Rengi: Bеyaz (Nadir olarak mavi ve siyah.)
 • Yetiştirilme Amacı: Süs tavuğu
 • Yumurtaya Çıkma: 6 ay
 • Yumurta Verimi: Haftada 1 adet (Yıllık 60 civarı)
 • Yumurta Rengi: Beyaz ve Kahverengi
 • Sultan Tavuk Ortalama Ağırlık: 1,5 kg (Küçük boylarda 600 gr)
 • Sultan Horoz Ağırlık: 2,50 kg – 2,75 kg
 • Salma ve Kapalı Tavukçuluk: Uygun
 • Yumurta Boyutu: Küçük
 • Sultan Tavuk Irkı Yaşam Süresi: 5 ile 8 Yıl arası
 • Soğuk İklim: Uygun değil.
 • Sıcak İklim: Uygunluk gösterir.
 • Mizaç: Oldukça arkadaş canlısı, sakin ve uysal bir tavuk cinsidir.
 • Yaygınlık: Nadir
 • Tarak Tipi: V Şeklinde
 • Ayak Parmak Sayısı: 5 adet
 • Gurk Olma: Çok zor.

Sultan Tavuğu Fiyatları Ne Kadar? (2023 Piyasası)

Sultan tavuğu, dünya genelinde oldukça nadir bulunan bir tavuk cinsidir. Beslenme amacı ise tamamen süs tavukçuluğu içindir. Bu yüzden ötürü fiyatı satıcıdan satıcıya göre değişiklik göstermektedir. Piyasa da ki sultan tavuğu fiyatları 500 TL ile 10.00 TL arasında değişebilmektedir.

Sultan civciv fiyatları 100 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Bununla birlikte Sultan tavuk yumurtası fiyatları 45 TL ile 60 TL arasında değişmektedir. Biraz önce de söylediğimiz üzere, fiyatlar satıcıdan satıcıya göre farklılık gösteriyor.

Sultan Tavuğu Nerelerden Alınır?

Sultan tavuğunu internet üzerinden almak için bakmanız gereken 2 mecra bulunuyor. Bunlardan ilki Facebook grupları, diğeri ise sahibinden/com’dur. Bu iki internet sitesi üzerinden “Satılık Sultan Tavuğu” araması yaparak satıcıları bulabilirsiniz.

Sultan Tavuğu Renk Çeşitleri:

Blue Sultan Tavuğu:

Blue Sultan Tavuğu Görüntüsü

Siyah Sultan Tavuğu:

Siyah Sultan Tavuğu Görüntüsü

Beyaz Sultan Tavuğu:

Beyaz Sultan Tavuğu Görüntüsü

Sultan Tavuk Bakımı Nasıl Olmalı?

Sultan tavuğu bakımında dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli kriter, tüylerinin kirlenmelerini önlemektir. Beyaz tüy yapıları ve paçalarından ötürü çok çabuk kirlenebilirler. Süs tavuğu oldukları için dış görünüşlerine özen göstermeniz gerekiyor.

Sultan tavuklarının bulundukları yerin kuru ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Tüylü ayak yapıları olduğu için hemen hastalanabilirler. Sultan tavuklarının soğuk hava koşulları ile araları hiç iyi değildir. Yaşam alanlarının sıcaklık değeri 21°C ile 32°C arasında olmasına özen gösterin. Yaşam alanlarında ki sıcaklık derecesinin aniden değişmesi sağlıkları için büyük bir tehdit oluşturur.

Sultan tavukları boyut olarak küçük oldukları için onları yırtıcı hayvanlardan (Kedi, köpek, tilki vs) korumanızda yarar var.

Sultan Tavuğu Beslenme

Sultan tavukları için özel yem almanıza gerek yoktur. Diğer tavuklar için vermiş olduğunuz yemler ile sultan tavuğunu besleyebilirsiniz.

Tüylerinin güzelliğini yitirmemesi için ayrıca ek gıdalar içeren yemlerle tavuğunuzu besleyebilirsiniz. Yem verme saatlerinde sultan tavuğu ile diğer cins tavuklar ayrı ayrı beslenmelidir. Buna ek olarak sultan tavuğunun kümesinin diğer tavuklardan ayrı tutulması da önerilmektedir. Aşağıdaki videodan sultan tavuğu ile ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Sultan Tavuğu Yumurta Fiyatı ve Yumurta Verimi

Sultan tavuğu yumurtalarını internet üzerinden satın alabilirsiniz. Yukarıdaki başlıkta da belirttiğimiz üzere Sultan tavuğu yumurta fiyatları 20 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar alacağınız satıcıya göre değişiklik gösterebilir.

Sultan tavukları yılda en fazla 70 yumurta vermektedirler. Soğuk hava koşulları yumurta verimlerini oldukça düşürmektedir. Bu tavuk cinsi yumurta ve et için beslenmemelidir. Haftada ortalama 1 yumurta verebilirler.

Sultan tavuğu yumurta rengi beyaz veya açık kahverengi tonlarındadır. Bazı kaynaklar mavi yumurta verdiklerini dile getirirler. Bu tamamen yanlıştır. Detaylara Mavi Yumurta sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sultan Tavuğu Gurk Olur Mu?

Sayfamızın özellikler kısmında da dile getirdiğimiz gibi Sultan Tavuklarının gurk olma ihtimalleri oldukça düşüktür. Bu durum onların annelik duygularının olmadığından kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak yıllık yumurta verimlerinin düşük olması da onların gurk olmamalarına neden olur.

Gurk düşen sultan tavuğu yok mu? Tabii ki var. Aşağıdaki videodan Sultan tavuğu yetiştiren birinin gurk düşen tavuğunu izleyebilirsiniz. (Video 2 dakika uzunluğundadır.)

Sultan Tavuğu Beslemek İçin 3 İpucu

 • Beslenme ve Su:
  Sultan tavukları süs tavuğu oldukları için tüylerinin göz alıcılığını koruması gerekiyor. Bunun için sağlıklı ve bolca beslenmeleri gerekiyor. Sularını sürekli değiştirin ve biraz yüksek bir bölüme yerleştirin. Paçalarının suya değmemesine dikkat edin. Zira çabucak kirlenecekler ve çok kötü bir görüntü oluşacaktır.
 • Yaşam Alanı Seçimi:
  Sultan tavuklarının güvenliğini sağlamak için onları diğer tavuklardan ve yırtıcı hayvanlardan ayırmanızda yarar var. Altı kuru ve güvenlikli kümes ve yaşam alanı oluşturun. Ani hava değişimlerinde soğuktan korunmaları için belirli bir alan oluşturmanız gerekiyor.
 • Size Yardımcı Olacak Araç Gereçler:
  Tavuk yetiştiriciliğinde bazı araç gereçler işleri oldukça kolaylaştırmaktır. Bu araç gereçlere sahip olmak iş yükünüzü düşürür. Bu araç gereçler; ısıtmalı su kapları, ısıtma pedleri, ısıtmalı tünekler olarak sıralanabilir.

Sultan Tavuğu Civcivi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sultan tavuğu civcivlerinin büyümeleri standart tavuklara göre daha uzun sürebilmektedir. Civcivler daha hassas oldukları için yetişkin Sultan tavuklarının bakımına göre daha zordur. Sultan tavuğu civcivlerine bakmak için satıcınızdan bakım ile ilgili bilgiler edinmeyi unutmayınız.

Gelişimlerinin yavaş olmalarından ötürü yetiştirme sürecinde daha özel yemler vermeniz gerekebilir. Vereceğiniz bu özel yemler sayesinde daha dirençli ve sağlıklı olarak büyüyebilirler. Özellikle sıcak alanda büyütmeye özen gösteriniz. Soğuk hava civcivler için uygun değildir. Sultan tavuğu civciv fiyatları 40 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

Osmanlı Sultan Tavuğu Tarihçesi (Kısaca)

Sultan Tavuğu, ülkemize özgü bir tavuk ırktır. Sultan tavuğunun dünyaya ilk çıkışı 1850’li yıllarda gerçekleşmiştir. İlk olarak İngiltere’ye gitmiştir. İngiltere’ye gittikten sonra bütün dünyaya yayılmıştır. Nadir bulunan bu tavuk cinsi, ismini Osmanlı sultanlarından almıştır.

Nadirde olsa mavi ve siyah renkleri de bulunmaktadır. En yaygın olarak bilinen ve kabul edilen ana rengi beyazdır. Osmanlı döneminde, padişahların saray bahçelerini süsleyen hayvanlar arasında yer almaktadır.

Sultan tavuğu fiyatları, özellikleri, yumurta verimi ve diğer detaylar hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Remziye Çiçekçi

Merhaba ben Remziye. Doğal hayat aşığı bir birey olarak oldukça fazla araştırmalar yapmaktayım. Bilgi paylaştıkça güzeldir felsefesi ile araştırmalarımı siz değerli hesappara ziyaretçileri ile paylaşmak istedim. Tarım ve hayvancılığa ait araştırma yazılarıma profilimden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın