Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır? (Bütün Detaylar)

Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır? (Bütün Detaylar)

Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

En basit tabirle, banka hesabınıza belirli bir miktar teminat yatırarak alabileceğiniz kredi kartlarıdır. Yatırmış olduğunuz teminata banka tarafından bloke konularak bu miktarın %50’si ile %100 arasında limiti olan bir karta sahip olursunuz.

Sayfamızın devamında bloke teminatlı kredi kartı alma adımları ve hangi bankaların bu imkanı sağladığına dair listeler yer almaktadır.

Teminatlı Kredi Kartı Başvuru Adımları

Bloke teminatlı kredi kartı başvuruları internet şubeleri üzerinden yapılamamaktadır. Başvuru işlemi için bankaya gitmeniz gerekmektedir. Banka şubesine giderek teminatlı olarak kredi kartı almak istediğinizi beyan ediniz. Bu şekilde kredi kartı almak normal şekillerde kredi kartı almaktan daha kolaydır.

Kimler Teminatlı Şekilde Kredi Kartı Alabilir?

 • Kredi notu düşük olanlar
 • Kara listede olanlar
 • Kredi notu sıfır olanlar (Kredi notu oluşmayanlar.)
 • Ev Hanımları (Çalışmayanlar)

Kart Limiti Nasıl Belirleniyor?

Normal şartlarda kredi kartı limitleri aylık gelir miktarınız, mevcut borçlarınız ve kredi notunuza göre belirlenmektedir. Fakat bu sistemde alacağınız kredi kartının limiti, blokeli hesabınıza yatıracağınız miktarın %80’i ile %100 arasında olabilmektedir.

Örneğin blokeli hesabınıza 1.000 TL yatırdıysanız, kart limitiniz de 800 TL veya 1.000 TL olacaktır. Kart limitleri bankadan bankaya göre değişim göstermektedir.

Teminatlı Şekilde Kredi Kullanabilir Miyim?

Teminatlı olarak kredi kartı alabileceğiniz gibi kredi de kullanmanız olasıdır. Henüz kredi notu oluşmamış veya kredi notu düşük olan banka müşterileri bu yöntem ile kredi kullanarak kredi notunu yükseltebilir. Teminatlı olarak ihtiyaç kredisi kullanarak kredi notunuzu bir kaç ay içerisinde yükseltebilirsiniz.

Üzerinize kayıtlı herhangi bir taşınmaz bulunuyorsa İpotekli Kredi sayfamızda ki banka tekliflerini inceleyiniz.

Neden Teminatlı Kredi Kartı Kullanmalıyım?

Teminatlı kredi kartı kullanmak size bir kredi derinliği oluşturur ve kredi skorunuzu yükseltir. Bu sayede ilerleyen dönemlerde yapacağınız kredi veya kredi kartı başvuruları olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.

Almış olduğunuz kredi kartının dönem borçlarını en az 6 ay boyunca düzenli bir şekilde ödemeniz gerekiyor. Kredi kartı borçlarınızın 1 gün bile gecikmemesine özen göstermelisiniz. Zira kredi notunuzu yükseltmek yerine düşmesine neden olabilirsiniz.

Bilgi: Kredi kartını kullandığınız süre boyunca hesabınızda ki bloke edilen miktarı kullanamazsınız.

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar:

 1. Yapı Kredi
 2. Ziraat Bankası
 3. Vakıfbank
 4. Halkbank
 5. Türkiye Finans
 6. İş Bankası
 7. Denizbank
 8. İş Bankası
 9. Kuveyt Türk
 10. QNB Finansbank
 11. ING Bank
 12. Garanti Bankası
 13. Fibabanka

Hızlı bir şekilde kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız Kuveyt Türk şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Gün içerisinde kartınızı size teslim edeceklerdir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bloke teminatlı kart alan kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

teminatlı kredi kartı alan kişiler ve yorumları

Ev Hanımları veya Çalışmayanlar Teminatlı Kredi Kartı Alabilir Mi?

Açtırmış olduğunuz blokeli hesabınıza belirli miktarda para yatırmanız durumunda, kredi kartı sahibi olmamanız için hiç bir sebep yoktur.

Bankanın sizden istediği, alacağınız kartın limiti kadar hesabınıza para yatırmanızdır. Ev hanımı olmanızın dezavantajı bulunmuyor. Bankanın kart başvurunuzu reddedip veya onaylama durumu tamamen kendi inisiyatifindedir.

En kolay kredi kartı veren bankalar sayfamızda da bahsettiğimiz üzere; teminatlı veya teminatsız olarak yapacağınız başvurunun onay alabilmesi için düşük limitli kart başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Aldığınız kartın avantajlarından ve indirimlerinden yararlanabilirsiniz. İndirim kampanyaları, puan biriktirme ve diğer özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Öğrencilere Teminatsız Kredi Kartı Veriliyor Mu?

En çok merak edilen konulardan biri ise öğrencilerin kredi kartı sahibi olma şartları. Türkiye’de hizmet veren bütün bankaların tamamına yakını öğrenciler için kredi kartı vermektedir.

Özellikle Garanti Bankası, bunun öncülüğünü yapmaktadır. Öğrenciler, bankaya hiç bir teminat veya gelir belgesi sunmadan kredi kartı sahibi olabilirler.

Normal şartlarda her kartın yıllık bir ücreti bulunmaktadır. Fakat bir çok banka öğrenci kredi kartlardan yıllık ücret almamaktadır. Alacağınız öğrenci kartının limiti ortalama 1.000 TL olacaktır.

Bütün bankaların kart özellikleri ve başvuru sayfaları için Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar bölümüne gidebilirsiniz.

Kara Listedekiler Teminatlı Kredi Kartı Alabilir Mi?

Şuanda kara listedeyseniz ve yasal takip sürecine girmişseniz kart alma ihtimaliniz yok gibidir. Teminatlı kart sahibi olmak için bankalara olan borçlarınızı ödemiş olmanız veya yapılandırarak düzenli ödüyor olmanız gerekiyor.

Mevcut borçlarınız yasal yollar ile tahsil edilme durumda ise teminatlı olarak kart sahibi almanız pek mümkün görünmüyor. (Tabi bu konuda banka ile görüşmenizde yarar var.)

Kredi Sicili Bozuk veya Kredi Notu Düşükler Alabilir Mi?

Kredi notunun düşük olması ile kara listede olmanın aynı durum olmadığını yeniden vurgulamakta yarar var. Kredi sicilinin bozuk olmasının nedeni; mevcut borçlarınızın zamanında ödenmemesi veya düzensiz ödenmesinden kaynaklıdır.

Kara listede olmanızın nedeni ise banka borçlarınızın 90 gün boyunca ödenmemesi ve akabinde yasal takibe düşülmesi durumudur.

Sicili bozuk olan kişilerin teminatlı kredi kartı kullanmaları daha olasıdır. Fakat kara listede olan ve borçluluk durumu halen devam eden kişilerin kart alma ihtimali hayli düşüktür.

Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Teminatlı kart başvuruları, normal kredi kartı başvuruları gibi internet üzerinden yapılamamaktadır. Teminatlı kart sahibi olmak için banka şubesinde giderek bireysel müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Başvuru aşamaları şu şekilde ilerler;

 • Başvurunuzun onaylanması durumunda teminat yatıracağınız banka hesabınız açılır.
 • Açmış olduğunuz hesaba istinaden kart başvurunuzu yaparsınız.
 • Bu esnada yasal takibinizin olup olmadığı kontrol edilir.
 • Yasal takibiniz yoksa teminat olarak yatırdığınız miktarın %50’si ile %100’ü arasında bir limit ile kredi kartı onayınız verilir.

Yazımızın girişinde de söylediğimiz üzere, kart limiti bankalar arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Teminatlı Kredi Kartı Almanın Artıları ve Eksileri:

Artıları:

 • Bu sistem ile kart sahibi olmanın en büyük avantajı kredi notunuzu yükseltecek olmanızdır.
 • Kartınıza ait borçlarınızı zamanında yaparak 5-6 gibi bir sürede kredi notunuzu güzel bir seviyeye getirebilirsiniz.
 • Kredi kartına ait bütün avantajlardan yararlanabilirsiniz. (Taksitli alışveriş, puan biriktirme, indirim vs.)
 • Limiti ne kadar olursa olsun bir kredi kartına sahip olmanın bütün avantajlarından yararlanırsınız.

Eksileri:

 • Kredi kartlarından yıllık alınan ücret hakkında herhangi bir itiraz hakkı bulunmaz. (bakınız; kredi kartı aidatı iadesi)
 • Kart borcunuzu zamanında ödememeniz durumunda, borcunuz blokeli hesabınızdan tahsil edilir ve kartınız kullanıma kapatılabilir.

Kartınızı Aldıktan Sonra Bunları Uygulayın!

 • Yukarıda da defalarca dile getirdiğimiz üzere kart borçlarınızı asla geciktirmeyin ve düzenli ödeme yapın.
 • Alacağınız limiti doğru belirlemelisiniz.
 • Aylık harcama miktarınız kart limitinizin %40’ı geçmemesine özen gösteriniz.
 • Kullanmış olduğunuz kredi kartının sunduğu avantajları takip edin. (Kart’a ait mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.)
 • Birden fazla kredi kartı kullanmamaya özen gösterin.

Bloke teminatlı kredi kartı ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümümüzden bizlere gönderebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde dönüş sağlayacaklardır.

“Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır? (Bütün Detaylar)” Hakkında Soru Sorabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır? (Bütün Detaylar)” Hakkında Yapılan Yorumlar.

 1. Mustafapp dedi ki:

  Teminatı verdik diyelim peki belli bir süre sonra yatırmış olduğumuz teminatı alabiliyor muyuz?

  1. Merhabalar, bildiğim kadarıyla kullanım süresi boyunca yatırdığınız teminat geri alınamıyor. Kartı kapatma durumunda alınabiliyor. Daha kesin bilgi için kart alacağınız bankaya ile de bu konuyu görüşmenizi öneririm.