Ana SayfaBanka ÜrünleriVakıf Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır? (SMS ile Cayma 2023)

Vakıf Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır? (SMS ile Cayma 2023)

Vakıf emeklilik BES iptali için bir çok alternatif bulunmaktadır. Fakat bundan önce emeklilik sürecinizin ne kadar ilerlediği önemlidir.

Yani ilk 2 ay içerisinde cayma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bunun için cayma hakkınızı kullanmalısınız. BES emeklilik süreniz 2 ayı aştıysa bunun için iptal işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu iki işlemde birbirinden farklıdır. Aşağıdaki başlıklardan bu iki işlem hakkında ki ayrıntıları ve iptal işlemlerini nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Vakıf Emeklilik Cayma İşlemi Nasıl Yapılır? (İlk 2 ay)

Eğer ilk 2 ay içerisinde BES iptali yapmak istiyorsanız cayma işlemi yapmalısınız. Cayma işlemleri iptal işlemlerine göre daha hızlı ve kolaydır.

Bireysel emeklilik süreciniz iki ayı geçmediyse Vakıf Emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Yada Vakıfbank internet şubesi üzerinden iptal edebilirsiniz.

Cayma işlemlerinde hiç bir evrak istenmeksizin iptal işleminiz hemen gerçekleştirilir. Cayma talebinde bulunduğunuz zaman işleminiz 10 iş günü içerisinde onaylanır ve hesabınıza yatırılır. Eğer aradan iki aydan fazla bir süre geçtiyse aşağıdaki adımları incelemeniz gerekiyor.

Vakıf Emeklilik BES İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır? (İlk 2 Aydan Sonra)

Bireysel emeklilik süreciniz 2 aydan fazla ise iptal etme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İptal işlemi için genellikle aşağıdaki belgeler istenmektedir.

 • Ayrılma talep formu (Bakınız: Örnek Form)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Hesap özeti

Fakat bazı internet şubelerinde bu belgeler istenmemektedir. İlk 2 aydan sonra yapılan iptal işlemleri 20 iş günü sonunda onaylanmaktadır.

Diğer detaylar yazımızın sonunda ki soru cevap bölümünde detaylı bir şekilde listelenmiştir. Peki Vakıf Emeklilik BES iptali veya Cayma işlemi için kullanacağınız iletişim bilgilerini inceleyelim.

SMS İle Vakıf Emeklilik BES İptali

Vakıfbank bireysel emeklilik sistemini iptal etme talebinizi SMS yoluyla da gönderebilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar;

 • Telefonunuzun mesajlar bölümüne girerek VEML yazıp boşluk bırakarak TC Kimlik Numaranızı yazın boşluk bırakın doğum tarihinizi yazın (gg.aa.yyyy) ve 4933 Mesaj gönderin.
 • Örnek SMS; VEML 99999999999 19.08.1985
 • SMS’i gönderdikten sonra 10 gün içerisinde iptal işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

SMS ile iptal işleminde herhangi bir sorun veya işlem yapamama gibi bir durum var ise aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

WhatsApp Üzerinden Vakıfbank BES İptali

Vakıf Emeklilik iptalinizi WhatsApp destek hattı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken buradaki bağlantıya tıklayarak WahtsApp üzerinden iletişime geçmektir.

Vermiş olduğumuz WhatsApp iletişim bağlantısı üzerinden Türkiye Hayat Emekliliğin online destek departmanına bağlanırsınız. Cayma işlemleri hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Vakıfbank BES Müşteri Hizmetleri Üzerinden İptal İşlemi

Vakıfbank bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkınızı kullanmak için 0850 202 20 20 nolu müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Türkiye Hayat Emeklilik üzerinden iptal işlemleri için Ziraat Emeklilik BES İptali sayfasında ki anlatımı inceleyebilirsiniz.

Canlı Destek Üzerinden BES İptali

Dilerseniz Vakıfbank’ın internet sitesine girerek canlı yardım bölümünden de iptal işlemleriniz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Vakıfbank BES İptali Hakkında Sıkça Sorulanlar:

BES Cayma İşlemi Nedir?

Bireysel emekliliğiniz başladıktan sonra 2 ay içerisinden iptal etme talebinde bulunursa bu cayma işlemidir. Cayma işlemleri hızlı bir şekilde ve evraksız olarak gerçekleşmektedir.

İlk 2 Aydan Sonra Cayma İşlemi Yapılabilir Mi?

İki ayı geçtikten sonra yapacağınız cayma işlemleri İptal etme olarak adlandırılmaktadır. İptal işlemleri daha uzun sürmekte ve genellikle bir takım belgeler istenmektedir. (Yazımızın detaylarında bu evrakları yazdık.)

Cayma İşleminde Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

İlk iki ay içerisinde cayma hakkınızı kullanırsanız iadeniz 10 iş günü içerisinde paranız hesabınıza yatar.

İptal İşleminde Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

İptal işlemlerinde para iadesi ortalama 20 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılmaktadır.

İşten Çıkınca Otomatik BES İptal Olur Mu?

İşten çıksanız bile otomatik BES iptal olmamaktadır.

Vakıf Emeklilik BES Cayma İşleminde Para Kesintisi Olur Mu?

İlk iki ay çerisinde cayma hakkınızı kullanırsanız herhangi bir para kesintisi yapılmamaktadır.

Vakıf Emeklilik BES İptali İşleminde Para Kesintisi Olur Mu?

2 ayı geçen bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için “Çıkışı Ertelenmiş Giriş Aidatı” kesintisi olmaktadır.

Ayrılma Talep Formunu Nasıl Gönderebilirim?

Bu durum şirketler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bazı şirketler mail yolu ile isterken bazıları faks ile istemektedir.

Ayrılma Talep Formunu Nereden Temin Edebilirim?

Yukarıda vermiş olduğumuz Vakıf Emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak mail adresinize göndermelerini isteyebilirsiniz.

Vakıf Emeklilik BES iptali hakkında ki sorularınızı Türkiye Hayat ve Emeklilik müşteri hizmetleri üzerinden cevaplandırabilirsiniz.

“Vakıf Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır? (SMS ile Cayma 2023)” üzerine 9 yorum

 1. Bes’ten çıkış yaptığıma rağmen benden para kesiliyor kesilen paramın yatırmasını istiyorum.

  Cevapla
  • Merhaba Yasemin hanım, iptal ve cayma işlemleri için yapılması gerekenleri sayfamızda listeledik. Teşekkürler.

   Cevapla
 2. merhaba,
  günlerdir bes sisteminden ayrılmaya çalışıyorum. ama bir sonuç alamıyorum. ulaşım sağlamak mümkün değil. lütfen yardım edin!
  hem mesajla hem çağrı merkezini arayarak hemde whatsapp üzerinden istekleri gönderiyorum. talep alındı deniliyor. 1,5 aydır dönüş yok!!!

  Cevapla
  • Merhabalar Kübra Hanım, web sitemiz bilgi amaçlı bir platform olduğu için ne yazık ki size yardımcı olamıyoruz. Müşteri hizmetlerine direk bağlanarak BES iptali hakkında kesin ve detaylı bilgileri edinebilirsiniz. İyi günler diliyorum.

   Cevapla
 3. merhaba,
  ben rabia işler
  bes iptal formumu mail adresime göndermenizi rica ediyorum.

  Cevapla
  • Merhaba Rabia Hanım, +90 (850) 202 20 20 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak talepte bulunabilirsiniz. Web sitemiz sadece bilgilendirme amaçlıdır.

   Cevapla
Yorum yapın