Vakıfbank Altın Hesabı Açma 2021 (Alış/Satış, Bütün Detaylar)

Vakıfbank Altın Hesabı Açma 2021 (Alış/Satış, Bütün Detaylar)

Vakıfbank Altın Hesabı Nedir? (Altın Çağı)

Altın Çağı hesabı, vadesiz olarak altın alım satımı yapabileceğiniz bir vadesiz hesap türüdür. Altın alım veya satım işlemlerini internet sitesi üzerinden veya Vakıfbank şubelerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Altın hesabınız için en az 0,01 gram altın alımı yapabilirsiniz.

TL cinsinden veya altın cinsinden alım yapabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklardan altın hesabı açma ve alım satım işlemlerini resimli olarak inceleyebilirsiniz. Bunu yanı sıra Vakıfbank altın hesabına dair bütün ayrıntıları da başlıklar halinde yazdık. Konu hakkında ki sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden gönderebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Hesabı Nasıl Açılır? (Resimli Anlatım)

Vakıfbank altın hesabı açma işlemini banka şubeleri üzerinden veya aşağıda göstermiş olduğumuz yol ile internet şubesi üzerinden açabilirsiniz. Altın hesabı açabilmek için internet şubesini indirip giriş yapmanız gerekmektedir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra ekranın sağ alt bölümünde bulunan Tüm İşlemler seçeneğine tıklayınız. Akabinde aşağıdaki menü açılacaktır. Bu menüden Hesaplar seçeneğine giriş yapınız.

Vakıfbank altın hesabı açma hesappara.com üzerinden ilk adım.

Hesaplar bölümüne giriş yaptığınız zaman aşağıdaki menü açılacaktır. Açılan bu menüden de Altın Çağı bölümüne tıklayarak hesap açma sayfasına yönlendirilirsiniz.

Ziraat Bankası altın hesabı açma adımları ve alım satım sayfası

Altın Çağı bölümüne tıkladıktan sonra yapmanız gereken aşağıdaki gibi Hesap Açma bölümüne tıklamak ve altın hesabınıza isim vermek olacaktır.

Altın çağı vadesiz altın hesabı açma sayfası

Hesap açma bölümüne tıkladıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Bu ekranda hesap tipi, hesabın bağlı olacağı banka şubesi ve hesabınıza isim vermeniz için bir bölüm bulunmaktadır. Açtığınız altın hesabına bir isim verdikten sonra Devam butonuna tıklayınız.

Vakıfbank altın hesabı açma dördüncü aşama

Devam butonuna tıkladıktan sonra aşağıda ki görselde işaretlediğimiz bölüme tıklayarak E-cüdan gönder veya e-cüzdan istemiyorum seçeneklerinden herhangi birini tıklayıp ONAY butonuna basarak Altın hesabınızı açabilirsiniz.

Vakıfbank altın çağı hesabı açma onay bölümü

Vakıfbank Altın Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Bu başlığımızda Vakıfbank mobil üzerinden altın alış satışı nasıl yapılır onu aktaracağız. Altın alış satış işlemini şu kanallar üzerinden de yapabilirsiniz;

Vakıfbank mobil uygulaması üzerinden işlem yapabilmek için uygulamaya giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra Tüm İşlemler > Hesaplar > Altın Çağı > Altın Alış veya Altın Satış seçenekleri üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Altın alım işleminizi en az 0,01 gram olarak yapabilirsiniz. Dilerseniz gram miktarı ile dilerseniz TL miktarı ile alım işlemi yapabilirsiniz. Altın alım/satım işlemleri için öncelikle yukarıdaki belirttiğimiz adımları takip ederek bir altın hesabı açmanız gerekiyor. Alınıp satılan altında 995/1000 saflıkta işlem görmektedir.

Diğer Bankalar:

Vakıfbank Altın Çağı Özellikleri Nelerdir?

 • Altın çağı hesabı vadesiz olarak açılan ve faiz getirisi elde etmeyen bir birikim hesabıdır.
 • Almış olduğunuz altınlarınız 995/1000 saflıkta işlem görmektedir.
 • Altın hesabı açma işlemi için ücret kesintisi yapılmamaktadır.
 • En önemli özelliği ise aldığınız altınlarınızın çalınma veya kaybolma riski tamamen ortadan kalkmaktadır.
 • Alış yaptığınız altınlar külçe altın oldukları için işçilik masrafı ödememiş olursunuz.
 • Altınlarınızı vadeli olarak değerlendirmek istiyorsanız size Ziraat Bankası Altın Hesabını önerebiliriz. Hem vadeli hem de vadesiz olarak altın hesabı açabilirsiniz.
 • Vadeli TL ve Döviz hesapları için Vakıfbank Vadeli Hesap Faizleri bölümüne giderek güncel faiz oranlarını görebilirsiniz.

Düzenli Altın Birikim Talimatı Özellikleri Nelerdir?

Düzenli altın birikim talimatı vererek vadesiz hesabınızdan altın hesabınıza otomatik olarak altın alımı yapabilirsiniz. Bunun için Tüm işlemler > Hesaplar >Altın Çağı > Altın Birikim Talimatı adımlarını izlemeniz yeterlidir. Altın birikim talimatının özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Düzenli altın alım talimatı vererek her ay tasarruflarınızı yatırıma dönüştürme imkanınız olur.
 • Düzenli altın alımlarınız gram bazında olur ve alım işlemini Vakıfbank Şubeleri veya Vakıfbank internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.
 • Düzenli altın alma talimatını sadece vadesiz TL hesabınızdan verebilirsiniz.
 • Altın alma talimatınızı Türk Lirası olarak verecekseniz en az 100 TL, Gram altın olarak verecekseniz en az 1 gram olarak vermeniz gerekiyor.
 • Düzenli olarak altın alma talimatını verdiğiniz gün alım işlemi 16.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşmektedir.
 • Alım talimatınız hafta sonunda veya resmi bir tatile denk gelirse bir sonraki iş günü alım işleminiz gerçekleşir.
 • Altın talimatınızdan sonra bakiyenizde yeteri kadar limit yoksa ve havuz hesabınız varsa alım bu hesaptan gerçekleştirilecektir.

Vadesiz TL Hesabınızın bakiyesi ile Havuz Hesabınızın bakiyesinin toplamı talimat tutarını karşılamaya yetmiyor ise; asgari düzenli birikim tutarından düşük olmamak kaydıyla kısmi tahsilat gerçekleşecektir. Kısmi tahsilat, küsuratlı olarak (0,01 gramın katları şeklinde) yapılabilecektir.

Vakıfbank Fiziki Altın Alınır Mı?

Bütün Vakıfbank şubelerinden fiziki olarak altın alımı yapabilirsiniz. İnternet şubesi veya müşteri hizmetleri üzerinden de kaydi olarak altın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Alabileceğiniz altın ürünleri şunlardır;

Bankamızın satışına aracılık ettiği fiziki altın çeşitleri  2 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gr, Sinan altını, GAP altını ve Osmanlı Altınıdır. Dünya altın standartlarına uygun 5, 10, 50 ve 100 gramlık külçe altınları, 2 gramlık maşallah altınlarının, Mimar Sinan anısına bastırılmış 20 gr.lık Sinan Altınının ve Güneydoğu Anadolu Projesi anısına çıkarılan 31.1 gr.lık GAP Altınlarının, tüm şubelerde alış ve satış işlemleri gerçekleşmektedir.vakifbank.com.tr

Vakıfbank Altın Transfer Sistemi(ATS) Nedir?

Vakıfbank’ta bulunan altın birikimlerinizi dilerseniz başka bir bankada ki kendi hesabınıza veya başka banka kişinin hesabına transfer edebilirsiniz. Transfer işlemi gerçekleştireceğiniz bankanın ATS’ye üye olması gerekmektedir. Bu şekilde altınlarınızı bankalar arasında transfer edebilirsiniz. ATS’nin bilinmesi gereken özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Altın transfer işlemleri en az 1 gram ve üzeri olarak gerçekleştirilebilir.
 • Transfer talimatları banka çalışma günleri içerisinde 09:00 / 16:45 saatleri arasında verilebilmektedir.
 • Valör gününü takiben 90 günü aşmamak kaydı ile ileri bir tarihe valör talimatı verebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Hesabı ile İlgili Sıkça Sorulanlar:

Vakıfbank Vadeli Altın Hesabı Var Mı?

Vakıfbank’ta şuanda vadesiz altın hesabı ve otomatik ödeme talimatı ile birikim yapabileceğiniz birikim hesabı bulunmaktadır. Fakat bir diğer devlet bankası olan Ziraat Bankasında vadeli altın hesabı bulunmaktadır.

Vakıfbank Altın Saklama Komisyonu Ne Kadar?

Vakıfbank’ta şuanda altın saklama komisyon oranı %0.010’dur. BSMV bu arana dahil edilmemiştir.

Vakıfbank Altın Hesabı Açmak Ücretli Mi?

Vakıfbank veya diğer bankalar üzerinden açılan altın hesapları için açılış ücreti kesintisi yapılmamaktadır. Tamamen ücretsiz olarak açabileceğiniz vadesiz bir hesap türüdür.

Vakıfbank Altın Alış / Satış Saat Sınırlaması Var Mı?

İnternet şubesi üzerinden yapılan altın alım veya satım işlemlerinin hiç bir kısıtlaması bulunmuyor. Yani resmi tatillerde dahil olmak üzere 7/24 alış satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Altın Hesabımın Kar veya Zarar Ettiğini Nasıl Öğrenirim?

Bunu görebilmeniz için internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekmektedir. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Hesaplar > Altın Çağı > Altın Çağı Portföyüm adımlarını takip ederek kar zarar durumunuzu inceleyebilirsiniz.

Altın Havale İşlemi Yapabilir Miyim?

Vakıfbank’ta bulunan başka bir altın hesabına altın transferi yapabilirsiniz. Bunun için internet şubesinden Para Transferleri bölümüne girerek Hesaba Havale seçeneğini tıklayınız. Buradaki bölümden diğer banka hesaplarına altın havalesi yapabilirsiniz.

Vakıfbank altın hesabı açma ve Alım/Satım işlemleri ile alakalı sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden sorabilirsiniz. Banka ve kart bilgilerinizi Vakıfbank resmi internet sitesi dışında hiç bir yerde paylaşmamanızı öneririz.

Bankanın Diğer Ürünleri:

“Vakıfbank Altın Hesabı Açma 2021 (Alış/Satış, Bütün Detaylar)” Hakkında Soru Sorabilirsiniz.

Vakıfbank Altın Hesabı Açma 2021 (Alış/Satış, Bütün Detaylar)” Hakkında Yapılan Yorumlar.

Bu yazımız için şuanda hiçbir soru sorulmamış veya yorum yapılmamış. İlk soruyu sorabilir veya ilk yorumu yukarıdaki bölümden yazabilirsiniz.