Ana Sayfaİnternet KampanyalarıWifi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır? (Bütün Modemler)

Wifi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır? (Bütün Modemler)

Wifi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır? (Bütün Modemler)
Ebru Kızılcık

Ebru Kızılcık

Bu sayfamızda wifi şifresi değiştirme adımlarını sizler için listeledik. Ayrıca aşağıdaki tablo üzerinden modeminizin arayüzüne ulaşmak için gerekli olan kullanıcı isimleri ve şifreleri de yer almaktadır.

İnternet şifrenizin belirli aralıklarla değiştirilmesi önerilmektedir. Şifre değiştirme işlemi bilgisayardan veya telefondan yapılabilmektedir. İşte ‘İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?‘ sorunun yanıtı…

Modem Arayüzüne Giriş Yapma (Şifreyi Bilmeyenler İçin)

Wifi şifresi değiştirme işlemi için öncelikle modem arayüzüne giriş yapmanız gerekiyor. Modem arayüzüne bağlanmak için internet tarayıcınıza 192.168.1.1 GATEWAY protokolünü yazarak giriş yapınız.

Modem Girişi İçin Gerekli Olan Kullanıcı İsimleri ve Şifreleri:

Modeminizin giriş şifresini sonradan değiştirmediyseniz, kurulumda otomatik olarak atanan kullanıcı adı ve şifre ile çalışıyor demektir. Şayet şifrenizi daha önce değiştirdiyseniz ve unuttuysanız, sıfırlamak için modemde bulunan reset tuşuna uzunca basarak şifreyi sıfırlayabilirsiniz. Resetleme sonrası aşağıdaki tabloda yazan kullanıcı isimleri ve şifreleri modem girişi için kullanabilirsiniz. Hangi firmayı kullanıyorsanız ona ait IP, şifre ve kullanıcı adı ile giriş yapınız.

Hizmet Alınan FirmaIP AdresiModem Kullanıcı AdıArayüz Şifresi
Huawei Turktelekom192.168.1.1adminturktelekom
Tp-Link192.168.1.1adminttnet
Huawei Vodafone192.168.1.1vodafonevodafone
Huawei Superonline192.168.1.1superonlinesuperonline
ZyXEL192.168.1.1admin1234
D-Link192.168.0.1adminadmin
Airties192.168.2.1adminturktelekom
Aztech192.168.1.1adminAdmin
Digicom192.168.1.254adminmichelangelo

Şayet yukarıdaki IP adresleri ile bağlanamadıysanız aşağıdaki adımları uygulayarak kendi modeminizin güncel IP adresini sorgulayabilirsiniz. Bilgisayarınızın sol alt bölümünden bulunan başlat bölümünde ki arama kısmına ‘cmd’ yazıp Enter tuşuna basın. Sonrasında açılan komut sistemine ‘ipconfig’ yazıp yine Enter tuşuna basınız. Gösterilen bilgiler içerisinde Default GATEWAY satırını göreceksiniz. Eriştiğimiz bu IP adresini kopyalayarak modeme bağlanmak için kullanacağız.

İnternet şifresi değiştirme işleminin ilk adımı GATEWAY protokolünü bulmak

İPhone telefondan bu protokole ulaşmak için Ayarlar>Wi-Fi adımlarını takip edin. Akabinde bağlanmış olduğunuz modemin yanında bulunan ‘İ’ bölümüne tıklayın ve ekranın en alt kısmına kaydırın. ‘Yönetici’ yazan bölümde GATEWAY protokolünü görebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uygulayarak modem arayüzüne girdikten sonra aşağıdaki başlıkta bulunan wifi şifresi değiştirme adımlarını takip edebilirsiniz.

İnternet Şifresi Değiştirme (Görsel Anlatım)

Modem arayüzüne ulaştıktan sonra internet şifresi değiştirmek için arayacağımız bölüm ağ ayarları olacaktır. Modem arayüzleri birbirinden farklı olduğu için; ağ, kablosuz ağ, kablosuz, ağ ayarları ve buna benzer bölümleri bulunuz. Örneğin Tp-Link modemlerde wifi şifresi değiştirme için sol tarafta bulunan “Kalay Menü” kısmına tıklayıp açılan menüden “Kablosuz” sekmesine giriş yapın. Akabinde sizi yönlendirdiği sayfadan internet şifrenizi değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntülerinden şifre değiştirme adımlarını takip ediniz.

TP-link internet wifi şifre değiştirme Kolay Menü Adımı
Kolay Menü
TP-link internet wifi şifre değiştirme Kablosuz Menü Adımı
Kablosuz
TP-link internet wifi şifre değiştirme Kablosuz Menü Adımı
İnternet şifresi değiştirme ve kaydetme.

ÖNEMLİ: Yukarıda da söylediğimiz gibi modemlerin arayüzleri birbirlerinden farklı olabilir. Bu sebeple şifre değişikliği için ağ, kablosuz ağ, kablosuz ve buna benzer menüleri bulmanız gerekiyor. Akabinde şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda farklı bir modem markasında yapılan internet şifresi değiştirme adımlarını görebilirsiniz.

Telefondan Ev İnternet Şifresi Değiştirme:

Bilgisayardan şifre değişikliği yapılabildiği gibi telefon üzerinden de şifrenizi değiştirebilirsiniz. Telefonunuzdan modeminize bağlanın ve yukarıda anlattığımız adımları telefonunuzdan uygulayın. Telefondan internet şifresi değiştirmek, bilgisayarda şifre değiştirme ile aynıdır. Sadece ekran boyutundan ötürü menülerin yeri farklı görünebilir.

İPhone İnternet Paylaşım Şifresi Değiştirme:

İPhone telefonunuzdan paylaşım yaptığınız internetin şifresini değiştirmek için; Ayarlar>Kişisel Erişim Noktası>Wi-Fi Parolası>Yeni Şifre Belirleme adımlarını uygulayabilirsiniz.

Samsung İnternet Paylaşım Şifresi Değiştirme:

Samsung telefonunuzdan paylaştığınız internetin şifresini değiştirmek için Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı>Mobil Erişim Noktası>Şifre adımları ile paylaştığınız internetin şifresini değiştirebilirsiniz.

İnternet Şifresi Değiştirme Hakkında Soru ve Cevaplar

Ev İnternetinde Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Ev interneti şifresi değiştirmek için modeme giriş yapınız. Modem markalarının arayüzleri birbirlerinden farklıdır. Bu yüzden giriş yaptıktan sonra Ağ, Kablosuz Ağ veya buna benzer olan menüyü bulun. Akabinde mevcut modem adınızın ve şifrenizin olduğu sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfa üzerinden internet şifresini değiştirebilirsiniz.

WiFi Şifresi Telefondan Değiştirilir Mi?

Evet, Wi-fi şifresi telefondan değiştirilebilmektedir. Telefonunuzdan internet tarayıcısını açarak 192.168.1.1 adresine giriniz. Sonrasında modem kullanıcı adı ve şifrenizi yazın. Akabinde ağ ayarlarından (Yukarıda tarif ettiğimiz gibi.) internet şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Modeme Kaç Kişi Bağlı Nasıl Görebilirim?

Modeminize kaç farklı cihazın bağlandığını görmeniz mümkün. Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra Bilgi Menüsü>Kablosuz adımlarını takip ederek bağlantı sayısını görebilirsiniz. Ayrıca Bilgi Menüsü>Trafik adımlarını takip ederek bağlanan cihazların marka ve modellerini görebilirsiniz.

Modemi Resetleyince Giriş Şifre Değişir Mi?

Modemin arkasında veya altında bulunan Reset tuşuna 20 saniye basılı tutun. Bütün ışıkları yanıp söndükten sonra Reset tuşunu bırakabilirsiniz. Bu işlemden sonra modeminiz Resetlenmiş olur ve ilk kurumdaki kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Şifreniz modemin alt kısmında bulunur.

Modem Kullanıcı Adı ve Şifremi Nasıl Öğrenebilirim?

Modem kullanıcı adı ve şifrenizi daha önce değiştirmediyseniz kurulumdaki kullanıcı adı ve şifreyi bulmanız gerekiyor. Bunun için hizmet sağlayıcı firmanın müşteri hizmetlerini arayabilir yada sayfamızda vermiş olduğumu tablodan modemizin markasına ait kullanıcı adı ve şifreyi bulabilirsiniz.

Wifi şifresi değiştirme işlemi ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki bölümden bizlere gönderebilirsiniz. Editörlerimiz kısa süre içerisinde sorunuzu yanıtlayacaktır.

Ebru Kızılcık

Merhabalar ben, Ebru. 1993 Ankara doğumluyum. Bir İnternet kullanıcı olarak sizler için en uygun ev interneti veya mobil internet kampanyalarını araştırıyorum. Bu sayede bütçenize en uygun internet paketini bulmanıza aracı oluyorum. İnternet paketleri ve kampanyaları ile ilgili bilgilere profilimdeki yazılardan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın