Ana SayfaAraştırma YazılarıZiraat Emeklilik BES iptali Nasıl Yapılır? (Müşteri Hizmetleri İletişim 2022)

Ziraat Emeklilik BES iptali Nasıl Yapılır? (Müşteri Hizmetleri İletişim 2022)

Ziraat Emeklilik BES iptali Nasıl Yapılır? (Müşteri Hizmetleri İletişim 2022)
Deniz Çaldıran

Deniz Çaldıran

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali; cayma veya ayrılma talebi gibi işlemler artık Türkiye Hayat Emeklilik bünyesi altında yapılabilmektedir. Bizlerde resimli olarak adım adım iptal işlemlerini sizler için yayınladık. Ayrıca müşteri hizmetleri üzerinden de iptal işlemi tuşlamalarını sıraladık.

İptal işlemi ile cayma işlemleri birbirilerinden farklıdır. Konu hakkında detaylı ve eksiksiz bilgiler edinmek için yazımızı dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz. İşlemlerle ilgili sormak istediklerinizi bizlere aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Önemli: Ziraat BES İptali(Ayrılma) ile Cayma İşlemleri Birbirinden Farklıdır

Bireysel Emeklilik Cayma: Bireysel emeklilik yaptırdıysanız ve ilk 2 ay içerisinde iptal etmek istiyorsanız bu işleme cayma işlemi olarak adlandırılmaktadır. Devlet bu süre zarfında Bireysel Emekliliğinizi incelemenizi ve bu süre içerisinde cayma hakkınızı kullanacağınızı bildirmektedir. Cayma işlemi aşağıda da göstermiş olduğumuz gibi saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir. Cayma işlemlerinde hiç bir kesinti söz konusu değildir. Cayma işlemini tamamladıktan sonra paranız belirttiğiniz banka hesabınıza 10 iş günü içerisinde iade edilmektedir.

Bireysel Emeklilik İptali (Ayrılma Talebi): Belirtilen 2 ayın geçmesinden sonra Bireysel Emeklilik sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız. Bu süre zarfından sonra ayrılmak isterseniz iptal işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. İptal işlemlerinde süreç biraz daha farklı işlemekte ve bazı kesintiler uygulanmaktadır. İptal işlemlerinde genellikle aşağıdaki belgeler istenebilmektedir.

 • Ayrılma talep formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Hesap özeti

Fakat Ziraat Emeklilikte ise bu belgeler istenmeden internet sitesi üzerinden de iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. (Aşağıda resimli olarak anlattık.) İptal işlemine ait kesintileri sayfa sonunda bulabilirsiniz.

Cayma veya İptal İşleminden Önce Sorgulama Yapın (E-Devlet)

Bütün bankalarda ki bireysel emekliliklerinizi görebileceğiniz bir sorgulama yaparak iptal işleminden önce hangi bankalarda bireysel emekliliğinizin olduğunu görebilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar oldukça basittir.

Öncelikle e-devlete giriş yapınız. Giriş işleminden sonra arama bölümüne “Bireysel Emeklilik” yazıp aşağıda çıkan sonuçlardan “Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sisteminde Devlet Katkısı Sorgulama” bölümünü tıklayınız. (Aşağıdaki görselde olduğu gibi)

E-devlet bireysel emeklilik sorgulama işlemi 2021

Kırmızı kutu içerisine aldığımız seçeneğe tıkladıktan sonra sizi Emeklilik Gözetim Merkezi bölümüne aktaracaktır. Bu bölümde kendi isteğinizle yaptırmış olduğunuz Bireysel Emekliliklerinizi veya otomatik katılım sistemini göstermektedir. Bu seçenekler altından bütün bireysel emekliliklerinize ait detayları görebilirsiniz. Ayrıntılı bilgilere ulaşmak için “Detay” butonlarına basarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Bireysel emeklilik iptali için aşağıdaki başlıklarda ki adımları uygulayabilirsiniz.

Ziraat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? (Resimli)

Bildiğiniz gibi Ziraat Emeklilik işlemleri artık Türkiye Hayat Emeklilik üzerinden yapılabilmektedir. Yani iptal işlemi için Türkiye Hayat Emeklilik web sitesi üzerinden bir takım işlemler yapmanız gerekmektedir. İptal veya cayma işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Öncelikle turkiyehayatemeklilik.com.tr adresine giriş yapınız ve ekranın sol bölümünde bulunan Online İşlemler › Bireysel seçeneğine tıklayınız. Giriş yapmak için TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra sorgula butonuna basarak Bireysel Emeklilik sözleşmelerinizi görebilirsiniz. Çıkan sözleşmeye tıklayarak kişisel bilgilerinizi girerek giriş butonuna basınız.

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacak. Bu ekrandan aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere Değişiklik ve Talepler bölümüne tıklayınız.

Ziraat Bireysel emeklilik iptali ilk adım Değişiklik ve talepler

Değişiklik ve talepler bölümüne tıkladıktan sonra açılan yeni sayfanın sağ bölümünde yeni bir menü açılacaktır. Bu menünün alt kısmına inerek cayma veya ayrılma talebinizi seçiniz. (Bireysel emekliliğiniz 2 aydan daha kısaysa cayma seçeneğine tıklayınız.)

Ziraat BES iptali ve cayma seçenekleri

Cayma talebine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Bu ekrandan sol tarafta bulunan kırmızı butona yani “Cayma Talebine Devam Etmek İstiyorum” butonuna basınız. Cayma işlemini seçmeni durumunda herhangi bir kesinti olmaksızın 10 iş günü içerisinde paranız hesabınıza aktarılacaktır.

Ziraat Bankası bes cayma talebi ve iptal işlemi son aşama

Cayma işlemine devam etmek istiyorum seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıdaki ekrandan paranın hangi hesabınıza yatırılacağınız belirleyerek Ziraat BES iptal işlemini yapabilirsiniz.

Ziraat Emeklilik BES iptali son aşama ve cayma işlemi

Bilgi: Vakıfbank BES İptali sayfasından Vakıf emeklilik müşteri hizmetleri ile WhatsApp üzerinden görüşme sağlayabilir veya SMS ile iptal talebinizi gönderebilirsiniz.

Ziraat Bireysel Emeklilik Müşteri Hizmetleri Üzerinden Cayma Nasıl Yapılır?

Ziraat Emeklilik müşteri hizmetleri numarası(0850 222 97 00) üzerinden de BES iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek müşteri hizmetlerine bağlanarak saniyeler içerisinde ayrılma talebinizi iletebilirsiniz.

 • Öncelikle yukarıda vermiş olduğumuz Ziraat BES müşteri hizmetleri numarasını arayınız.
 • Sonrasında “Otomatik Katılım Sistemi ile ilgili işlemler için 1’i tuşlayınız.
 • Sonrasında bireysel işlemler ile devam edebilmek için yine 1’i tuşlayınız.
 • Sonrasında Bireysel Emeklilik menüsü için yine 1’i tuşlayınız.
 • Sonrasında telefonunuza gönderiler SMS’in içerisinde bulunan tek kullanımlık şifreyi ve gerekli bilgileri girmeniz istenecektir.
 • Gerekli bilgiler girildikten sonra Otomatik Katılım Sözleşmeleri için 1’i tuşlayınız.
 • En son olarak açılan menüden 4’ü tuşlayarak Ziraat BES iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat BES İptali İçin Sıkça Sorulanlar:

Ziraat BES Stopaj Kesintileri Yüzde Kaç?

Ziraat Bireysel Emeklilik sisteminde ki 10 yılınız dolmadan yapacağınız iptal işleminde getiri üzerinden toplamda %15 kesinti yapılmaktadır. Eğer BES sisteminde 10 yılınızı tamamlamışsanız ve emeklilik yaşınızın dolmasına daha varsa %10 stopaj kesintisi uygulanmaktadır. Stopaj kesintileri birikimlerinize yansımakta olan getiriler üzerinden hesaplanmaktadır.

Ziraat BES İptalinde Devlet Katkısı Kesintisi Ne Kadar?

Bildiğiniz gibi Bireysel Emeklilik sistemine katılanlar için %25 devlet katkısı sunulmaktadır. Fakat BES iptal işleminden sonra devlet katkısı kesintileri uygulanmaktadır. 3 yıldan önce sistemden ayrılmaya karar verirseniz devlet katkısının tamamı kesilir. 3 ile 6 yıl arası sistemde durduktan sonra BES iptali gerçekleştirmeniz halinde devlet katkısının %85’i kesilir. 6 ile 10 yıl arası sistemde durduktan sonra BES iptali gerçekleştirmeniz durumunda katkı payının %65’i kesilmektedir. 10 yılını tamamladıktan sonar emeklilik yaşı gelmeden sistemden ayrılmanız durumunda devlet katkısının %60’ı kesilmektedir.

Giriş Aidatı Kesintisi Ne Kadar?

BES giriş aidatları sisteme katılımında ki brüt asgari tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Bu tutar peşin alındığı gibi bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilmektedir.Ziraat Emeklilik BES İptali Giriş Aidatı Kesintisi

Ziraat BES Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminin oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Bunların en başında size birikim yapma olanağı sunması gelmektedir. Ayrıca yapmış olduğunuz birikimler için %25’e kadar devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra BES fonunuzu veya firmanızı da dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu değişim için herhangi bir işlem veya taşıma ücreti ödemezsiniz. Ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamanız mümkündür. BES fonları vergiden muaftır.

Ziraat BES Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda ki kesinti miktarlarından da görmüş olduğunuz üzere, 10 yıl dolmadan BES iptali gerçekleştirmeniz halinde bir hayli yüksek miktarda kesinti yapılmaktadır. Bunun yanı sıra fonlarınızın iyi yönetilmemesi durumunda sizi tatmin etmeyen düşüklükte getiriler elde edebilirsiniz.

Ziraat Emeklilik BES iptali SMS ile yapılamamaktadır. Konu hakkında ki sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz. Ayrıca yazımızda bahsettiğimiz işlemi sadece turkiyehayatemeklilik.com.tr adresi üzerinde yapınız. Burada veya başka bir internet sitesi üzerinden kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneririz.

Ziraat Bankası Diğer Sayfalar:

Deniz Çaldıran

Merhaba, ben Deniz. Matematik bölümü mezunu biri olarak, hesappara.com'da matematikle ilgili en güncel ve kullanışlı hesaplama makinelerini sizler için oluşturuyorum. Oluşturduğum hesap makineleri ve diğer hesaplama araçlarım sayesinde, karmaşık hesaplamalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturduğum sayfalardan aldığınız hizmet hakkındaki görüşlerinizi lütfen aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşın.

Yorum yapın

“Ziraat Emeklilik BES iptali Nasıl Yapılır? (Müşteri Hizmetleri İletişim 2022)” üzerine 14 yorum

 1. Benim hangi imeyilim ziraat bankasında bilmiyorum bu yüzden. Bir size attığım imeyili nasıl form gelir iptal formu?

  Yanıtla
  • Erkan bey, müşteri hizmetleri ile görüşerek konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Maalesef mailiniz için yapabileceğim bir şey bulunmuyor.

   Yanıtla
 2. Merhaba bes iptal eddirmek istiyorum bes iptali içi müşteri hizmetleri çağrı merkezi ni aradım forum doldurmamı istedi ve forum gelmedi .bes’imin iptal edilmesini istiyorum.

  Yanıtla
  • Rukiye Hanım, dilerseniz müşteri hizmetleri ile görüşün. Web sitemiz sadece bilgilendirme amaçlı bir platformdur. Resmi kurumlarla alakamız bulunmamaktadır. Teşekkürler.

   Yanıtla
  • Ali Bey, iptal ve cayma ile ilgili bilgelere sayfamızda ki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
 3. İptal edemiyorum paramı alamıyorum nasıl bir banka illallah ettim sorunumun giderilmesini istiyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet Bey, 0850 222 97 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak cayma veya iptal etme hakkınızı kullanabilirsiniz. Teşekkürler.

   Yanıtla
 4. BES parasını ne zaman alabilirim acaba? 45 gün oldu halan param yatmadı iptal ettim.

  Yanıtla
  • Merhabalar, Türkiye Hayat Emeklilik ile iletişime geçerek konu hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

   Yanıtla
 5. İlgisizlik bir telefon la yapılacak işi saatlerce uğraştırıyor sunuz bu ne biçim sistem arkadaş

  Yanıtla
  • Ercan bey merhabalar. Web sitemizin resmi kurumlarla bir ilgisi bulunmamaktadır. Bizler web sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerimize bilgi sunan bir bilgi platformuyuz. Teşekkürler. 🙂

   Yanıtla