Ana SayfaHesap Makinesi › EBOB EKOK Hesaplama: (Detaylı Hesap Makinesi)

EBOB EKOK Hesaplama: (Detaylı Hesap Makinesi)

EBOB EKOK Hesaplama İşlemi İçin Sayıları Girin:

İlk Sayıyı Giriniz: İkinci Sayıyı Giriniz:

Diğer Hesaplamalar:

EBOB Nasıl Hesaplanır?

EBOB açılım olarak En Büyük Ortak Bölen demektir. (OBEB, yani Ortak Bölenlerin En Büyüğü de denebilir.) Sıfırdan büyük olmak koşulu ile 2 veya daha fazla sayının bölünebildiği en büyük sayıdır.

Örneğin; 5 ile 10 sayısının EBOB’u 5’tir. Hem 5’i hem de 10’u bölen en büyük sayı 5’tir. Aşağıdaki görsel üzerinden daha büyük sayıların EBOB hesaplamasına dair yöntemi inceleyebilirsiniz.

EBOB Hesaplama Örneği:

EBOB EKOK Hesaplama örneği ve formülü

2’den fazla sayının EBOB’unu bulmak içinde işlem geçerlidir. EBOB’u bulunacak sayılar yan yana yazılarak en küçük asal sayıdan başlanarak bölme işlemi yapılır. Solda ki sayılardan bölünen kalmayana dek asal sayılarla bölme işlemine devam edilir. Son olarak da yukarıda görmüş olduğunuz gibi bütün ortak bölenler çarpılarak EBOB hesaplanır.

EKOK Nasıl Hesaplanır?

EKOK, açılım olarak En Küçük Ortak Kat demektir. (OKEK, yani Ortak Katların En Küçüğü de denebilir.) Birden fazla pozitif tam sayılar arasında ortak olan katlara verilen addır.

EKOK Hesaplama Örneği:

EKOK hesaplama formülü ve yöntemi

EBOB hesaplama işleminde olduğu gibi sayılarımızı yan yana yazarak sağdan bir adet çizgi çekiyoruz. EKOK’unu bulacağımız sayıları en küçük asal sayıdan başlayarak bölüyoruz. Bölecek bir asal sayı kalmayana dek işleme devam ediyoruz.

Sonrasında sol taraftaki ortak bölen asal sayılar ile sağ tarafta kalan ve bölünmeyen sayıları birbirleri ile çarparak EKOK’u buluyoruz. EKOK’un mantığı; A ile B sayısına beraber bölünebilen en küçük sayıyı bulmaktır.

Örneğin 3 ve 5 sayılarını düşünelim. Bu sayılara bölünebilen en küçük sayı sizce kaçtır? Bunu bulmak için 3 ile 5’i çarpmamız yeterlidir. Yani 3 ile 5’e aynı anda bölünebilen en küçük sayı 15’tir. Bütün mantık bunun üzerine kuruludur.

EBOB EKOK Hesaplama Formülü Nedir?

EKOK ve EBOB’un belirli bir formülü bulunmamaktadır. EBOB EKOK hesaplama işlemi için sayıları yan yana yazınız. Akabinde sağdan bir çizgi çekerek bu sayıları en küçük asal sayıdan başlayarak böleriz. Bölecek asal sayı kalmayana dek işleme devam ederiz.

Akabinde bütün sayıları bölen asal sayıların çarpımı ile EBOB’a ulaşırız. EKOK hesaplamasında ise hem sağ taraftaki asal sayıları hem de sol tarafta ki bölünemeyen sayıları birbirleri ile çarparak EKOK’u buluruz. Aşağıdaki video üzerinden EBOB EKOK hesaplama konu anlatımını izleyebilirsiniz.

Bir Sayı Asal Çarpanlarına Nasıl Ayrılır?

EBOB EKOK hesaplama işlemlerinde de gördüğümüz üzere sayıların asal çarpanlarını bulmak gerekiyor. Bir sayının asal çarpanlarını bulmak için o sayıyı bölünebildiği en küçük doğal sayıdan başlayarak sırasıyla asal sayılara bölmemiz gerekir.

Örnek: 36 sayısını asal çarpanlarına ayırma işlemi için sayının sağ tarafına bir çizgi çekerek en küçük asal sayı ile bölmeye başlıyoruz.

EBOB EKOK asal çarpanlara ayırma hesaplaması

Yukarıda ki örnekte olduğu gibi 36 sayısının asal çarpanları 36=2².3²‘dir. Yani 36 sayısının iki adet asal çarpanı vardır. Ve bu asal çarpanlar 2 ve 3’tür.

EBOB EKOK hesaplama ile ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz. Sorunuza en kısa süre içerisinde dönüş sağlanacaktır.

Emin Kerem Toprak
Hazırlayan: Emin Kerem Toprak

Merhaba ben Emin. 12 yılından beri internet üzerinde içerik üretmekteyim. Bu süreçte 6 yılım finans ve bankacılık konuları üzerine içerik oluşturmakla geçti. Yıllık milyonlarca ziyaretçimize oluşturduğum rehber içerikler ile teknik bankacılık konularına çözüm sundum. Şimdi hesappara adresinde sizlere hizmet vermekteyim.

Yorum yapın

“EBOB EKOK Hesaplama: (Detaylı Hesap Makinesi)” üzerine bir yorum