Ana Sayfaİnternet KampanyalarıIP Adresi Sorgulama

IP Adresi Sorgulama

IP Adresi Sorgulama
Deniz Çaldıran

Deniz Çaldıran

IP Adresim Nedir?

Kullanıcı IP adresiniz:
Şehir:
Ülke:
Servis Sağlayıcı:
Lokasyon:

IP Adresi Sorgulama (IP’den Adres Bulma):

Sorgulanan IP Adresi:
Şehir:
Ülke:
Servis Sağlayıcı:
Lokasyon:

IP Adresi Nedir?

IP adresi, İnternet Protokol Adresi olarak adlandırılmaktadır. IP adresi, bilgisayarlar, mobil cihazlar ve ağlar arasında iletişim kurmak için kullanılan bir tanımlayıcıdır. IP adresleri, İnternet üzerindeki veri iletimlerini ve yönlendirmelerini sağlayan temel bileşenlerden birisidir. Ağdaki her cihaza benzersiz bir kimlik sağlayan IP adresleri bu cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamaktadır.

IP adresleri, genellikle dört bölümden oluşur. Her bölüm 0 ile 255 arasında bir sayı içerir. Dört grup sekizlik ikili sayıdan oluşur. IP adresine örnek vermek gerekirse “192.168.1.1” gibi bir IP adresi yaygın bir IP biçimidir.

IP Adresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

IP adresi sorgulama işleminin bir kaç yol vardır. En çok tercih edilen sorgulama yolu, çevrimiçi IP sorgulama araçlarıdır.

İnternet üzerinde ücretsiz olarak hizmete sunulan IP sorgulama araçları bulunmaktadır. İnternette yapacağınız “IP adresi sorgula” veya “IP Adresim Nedir?” gibi bir terimle arama yaparak bu internet sitelerine ulaşabilirsiniz. Sitemizde yapacağınız sorgulama işlemlerinde aşağıdaki bilgileri alabilirsiniz.

 • Kullanıcı IP adresiniz:
 • Şehir:
 • Ülke:
 • Servis Sağlayıcı:
 • Lokasyon:

İP adresinizi bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan da sorgulayabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda görsel olarak sorgulama adımlarını görebilirsiniz.

Bilgisayarın IP Adresini Sorgulama

Windows Bilgisayarlardan IP Sorgulama:

Windows 7, 8, 10 işletim sistemine sahip bilgisayarların sol alt bölümünde bulunan arama bölümüne “cmd” yazınız. Akabinde çıkan “Komut İstemi” bölümüne tıklayınız.

Bilgisayardan IP Sorgulama CMD

Komut İstemi bölümüne tıkladıktan sonra açılan cmd ekranı açılır. Açılan ekrana “ipconfig” yazarak Enter tuşuna basın.

Bilgisayardan IP Sorgulama İpconfig

Son etapta aşağıdaki gibi bir sonuç sayfası görünür. Kırmızı kutu içerisine aldığımız “IPc4 Address” bölümünün karşısındaki sayı bloğu bilgisayarınızın IP adresini göstermektedir.

Bilgisayardan IP Sorgulama son adım

MacBook’larda IP Sorgulama:

 • MacBook’unuzdan terminal uygulamasını açın.
 • Terminal penceresine “ifconfig” (Mac) veya “ip addr” (Linux) komutunu girin ve Enter tuşuna basın.
 • Sistem, bilgisayarınızın ağ bağlantıları hakkında bilgi verir. “inet” veya “inet addr” alanındaki değer, bilgisayarınızın IP adresini göstermektedir.

Telefondan IP Adresi Sorgulama

Android ve İOS telefonların IP adreslerini öğrenmek aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Fakat Android telefonlarda sorgulama işlemi telefonun markasına göre değişiklik göstermektedir.

Samsung IP Adresi Sorgulama:

 • İlk olarak Ayarlar > Bağlantılar Menüsüne giriş yapınız.
 • Bağlandığınız Wifi’nin üzerine basılı tutun.
 • Açılan menüden “Ağ Ayarlarını Yönet” bölümüne tıklayınız.
 • Sonrasında “Gelişmiş Seçenekleri Göster” kısmına tıklayınız.
 • Son adımda ekranın alt kısmında telefonunuzun IP adresini görebilirsiniz.

Huawei IP Adresi Sorgulama:

 • Ayarlar > Kablosuz Bağlantı ve Ağlar bölümüne girin.
 • Akabinde açılan ekranda Wi-Fi bölümüne tıklayın.
 • Ekranın alt kısmında bulunan “Yapılandır” bölümüne tıklayın.
 • Açılan ekranda telefonunuzun IP adresi bilgileri yer alacaktır.

İPhone Telefon IP Adresi Sorgulama:

 • İPhone telefonunuzun Ayarlar > Wi-Fi bölümüne girin.
 • Bağlı olduğunuz kablosuz ağ bağlantısının sağında bulunan “i” işaretine tıklayın.
 • Açılan ekranda iPhone IP adresi bilgileri yer alacaktır.

İPhone’da IP Adresi Nasıl Gizlenir?

 • Ayarlara giriş yapınız.
 • Safari’yi seçiniz.
 • Ekranı aşağı kaydırarak “IP Adresini Gizle” bölümüne tıklayın.
 • Açılan ekranda “Kapalı” kısmını seçerek IP adresinizi gizleyebilirsiniz.

IP Adresten Hangi Bilgiler Bulunur?

 • Konum (Şehir ve Ülke): IP adresi sorgulama işleminde o adrese bir coğrafi konum atfedilir. IP adresinin bağlı olduğu şehir/bölge ve ülkeyi belirlemenize olanak tanır.
 • İnternet Servis Sağlayıcı (ISP): IP sorgulama ile kullanıcının internet servis sağlayıcısı olan şirketin ismi görüntülenebilmektedir.
 • Ağ Adı: IP adresi bir ana bilgisayar adına bağlanmaktadır. IP adresinin bağlı olduğu sunucunun veya ağ cihazının ismini gösterir.
 • Zaman Dilimi: Sorgulama yapılan IP adresinin coğrafi konumuna dayalı olarak zaman dilimini göstermektedir.
 • Posta Kodu: Sorgulama yapılan IP adresinin posta kodunu göstermektedir.
 • İnternet Servis Sağlayıcı AS Numarası (ISP AS Number): IP adresleri, kullanıcıların internet servis sağlayıcılarına ait bir AS numarasını içermektedir.
 • Coğrafi Konum Koordinatları: IP adresi sorgulanan kullanıcıların coğrafi konumlarını daha kesin olarak belirtmek için enlem ve boylam koordinatlarını içerir.
 • Kuruluş: IP adresi, bağlı olduğu ağ veya kuruluş hakkında bilgi içerebilir.

Bir Kişinin IP Adresi Nasıl Bulunur?

Başka bir kişinin IP adresini öğrenmenin bir kaç yolu bulunmaktadır. En kolay yolu ise o kişinin size mail göndermiş olmasıdır.

Birinci Yol:

Birinin IP adresini bulmak için ondan gelen e-postayı inceleyebilirsiniz. E-postalar, gönderenin IP adres bilgilerini içermektedir. Kullandığını e-posta hizmetinin türüne göre farklı yerlerde bulunabilir. Örneğin, Gmail kullanıyorsanız, başlıkları e-postanın içinde “Daha Fazla” simgesine tıklayarak ve ardından “Orijinali Göster” seçeneğini seçerek bulabilirsiniz.

İkinci Yol:

Birinin IP adresinin öğrenmenin ikinci yolu, o kişiye link göndererek linki tıklamasını sağlayabilirsiniz. Linki gönderdiğiniz kişi linke tıkladıktan sonra mail adresinize karşıda ki kişinin IP adresi gönderilmektedir. Bu işlem için stationx.net gibi internet sitelerini deneyebilirsiniz.

IP’den Adres(Konum) Sorgulamak Mümkün Mü?

IP sorgulama işleminde konum bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ulaşabileceğiniz konum bilgileri; şehir, bölge, ülke ve saat dilimleridir. Fakat konum bilgileri 100% doğru olmayabilir. IP adresinden tam konum erişimi sadece devlet kurumları tarafından yapılabilecek bir işlemdir.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir ve Gizlenir?

IP adresi değiştirmek için bir kaç yol bulunmaktadır. Genellikle en çok tercih edilen ve önerilen yol VPN kullanımıdır. VPN kullanarak seçtiğiniz sununun bulunduğu ülkeden internete giriş yapmış olursunuz. VPN kullanarak girdiğiniz internet siteleri VPN’e atanan IP adresini görürler.

Anonim Tarayıcılar: Bazı özel tarayıcılar kullanıcıların anonimleşmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu tarayıcılar kullanıcıların trafiğini gizlemek ve gizliliklerini korumak için farklı yöntemler kullanabilirler.

Tor: Tor ağı, kullanıcıların internet üzerinde anonimleşmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir sistemdir. Tor kullanıcıları trafiğini çoklu sunucu aracılığıyla yönlendirir ve bu nedenle gerçek IP adresleri gizlenir. Bu sayede kullanıcılar anonim bir şekilde internette dolaşabilirler.

Proxy ile IP adresi değiştirmek: Proxy sunucuları da VPN mantığında çalışmaktadır. Online proxy siteleri üzerinden internette gezinerek IP adresini gizleyebilirsiniz. Girdiğiniz internet adresleri porxy sunucusunun atadığı IP adresini görmektedir.

PC IP adresi değiştirme vs sorgulama İnfografik

Genel IP Adresi Nedir?

Genel IP adresi veya Kamu IP adresi, bir cihazın veya ağın internet üzerindeki diğer cihazlarla iletişim kurmak için kullandığı benzersiz tanımlayıcıdır. Genel IP adresleri, internet servis sağlayıcıları (İSP) tarafından atanırlar. Genellikle bir ağ veya evdeki birden fazla cihazın aynı dış IP adresini paylaşmasına izin veren bir ağ geçidi veya yönlendirici üzerinden dağıtılır.

Genel IP adresi, cihazın veya ağın internet üzerindeki konumunu belirler ve diğer cihazların bu cihaza erişmesini sağlar. İnternete bağlı her cihaz web sitelerine erişmek, e-postalar göndermek, dosya indirmek ve diğer internet tabanlı faaliyetlerde bulunmak için bir genel IP adresine ihtiyaç duyar.

Genel IP adresleri genellikle IPv4 veya IPv6 protokolüne dayalıdır. IPv4 adresleri, dört ondalık rakamdan oluşan bir dizi olarak temsil edilir (Örnek IP sorgulama, 192.168.1.1), ancak IPv4 adresleri tükenmeye başladığı için IPv6 adresleri daha yaygın hale gelmektedir. IPv6 adresleri daha uzun bir karakter dizisi olarak temsil edilir (örneğin, 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334).

Genel IP adresleri, bir ağdaki cihazların internetle iletişim kurmasını sağlar. Fakat genellikle birden çok cihazın aynı genel IP adresini paylaştığı bir iç ağ (yerel ağ) ile bağlantılıdır. İç ağdaki cihazlar ağ geçidi veya yönlendirici tarafından NAT adı verilen bir yöntemle dış dünyaya bağlantı kurarlar. Bu nedenle iç ağdaki cihazların genel IP adresi üzerinden internete erişmelerine olanak tanır. Ancak bu cihazların genel IP adresi dışarıdan gelen trafiği belirler.

Dinamik IP ve Statik IP Farkı Nedir?

Dinamik IP:

 • Dinamik IP adresleri, internet servis sağlayıcınız tarafından dinamik olarak atanır ve düzenli aralıklarla değişmektedir. Bu değişim her bağlantıda farklı bir IP adresi kullanabileceğiniz anlamına gelebilmektedir.
 • Daha Ucuz ve Yaygın: Dinamik IP adresleri, İSP’ler tarafından daha yaygın olarak kullanılır ve genellikle daha ucuzdur.
 • Güvenlik Açısından Daha İyi: Sürekli değiştiği için potansiyel olarak IP tabanlı saldırılara karşı daha iyi bir koruma sağlar. Ancak bu tamamen güvenli olduğu anlamına gelmemelidir.

Statik IP:

 • Kullanıcılara özel ve değişmeyen bir IP adresi tanımlanır. Her bağlantıda aynı IP adresi kullanılır.
 • Belirli Kullanım Senaryoları İçin: Statik IP adresleri belirli kullanım senaryoları için daha uygundur. Özellikle sunucular, uzak erişim gerektiren cihazlar veya özel ağ yapılandırmaları için daha kullanışlıdır.
 • Maliyetli ve Sınırlı: Statik IP adresleri genellikle İSP’ler tarafından ek bir ücret karşılığında kullanıcıya sunulur ve sınırlı sayıda bulunmaktadır.

IP adresi sorgulama, IP adresim nedir? ve IP’den adres bulma hakkında ki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere gönderebilirsiniz.

Diğer İnternet Sayfaları:

Deniz Çaldıran

Merhaba, ben Deniz. Matematik bölümü mezunu biri olarak, hesappara.com'da matematikle ilgili en güncel ve kullanışlı hesaplama makinelerini sizler için oluşturuyorum. Oluşturduğum hesap makineleri ve diğer hesaplama araçlarım sayesinde, karmaşık hesaplamalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturduğum sayfalardan aldığınız hizmet hakkındaki görüşlerinizi lütfen aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşın.

Yorum yapın