Ana SayfaHesap Makinesi › Desi Hesaplama

Desi Hesaplama

Desi hesaplama işlemi bütün kargo firmalarında aynı formül üzerinden yapılmaktadır. Sayfamızın ilerleyen bölümlerde desi ve kargo fiyatı belirleme süresi hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Desi Hesaplama Aracı

Sonuç:


Bilgilendirme: Kargo ücreti, desi hesaplaması ve KG karşılaştırması ile belirlenir. Hangi değer daha büyük çıkarsa “Ücrete Esas Ağırlık” olarak kullanılır.

Desi hesaplama Formülü (İnfografik)

Örnek Desi Hesaplama Tablosu:

En (cm)Boy (cm)Yükseklik (cm)Desi
5 cm5 cm10 cm0.083
20 cm10 cm25 cm1.66
25 cm30 cm50 cm12.5
30 cm35 cm60 cm21
35 cm40 cm50 cm23.33

Desi Hesaplama ve Kargo Fiyatı Belirleme Süreci

Kargo fiyatı belirlenirken, kargonun ağırlığı ve desi hesaplaması yapılır. Hesaplama sonucuna göre en yüksek çıkan değere göre fiyat belirlenmektedir. Belirlenen bu değere “Ücrete Esas Ağırlık” adı verilmektedir.

Desi hesaplama işleminde küsuratlı çıkan sonucun ondalık bölümü(virgülden sonraki) 0,50’den büyükse bir üst sayıya tamamlanır, 0,50’den küçükse bir alt sayıya tamamlanır.

Örneğin; Desi hesaplama sonucu 1,34 çıktıysa firma bulunu 1 desi olarak kabul eder. Eğer desi hesaplama sonucu 1,67 gibi bir sayı çıkarsa firma bunu 2 desi olarak kabul eder. Yani, 1.50’nin altında kalan sonucu 1 desiye, 1.50’nin üstünde kalan sonucu 2 desiye tamamlar.

Ürününüzün kargo paketini oldukça küçük bir ambalaj içine yerleştirmeniz fiyat konusunda size fayda sağlayabilir. Fakat, kargonuz hacim olarak küçük ama ağırlık olarak fazlaysa kargonun ağırlığı üzerinden bir hesaplama yapılacaktır.

Bu belirlemeden sonra gönderi mesafesi ölçülür. Kargo firmasının mesafe ücretine göre bir fiyat belirlenir ve kargonuz gönderilir. Burada dikkat edilmesi gereken önem husus; kargonuzun hacimsel olarak olabildiğince küçük olmasına özen göstermenizdir.

Desi Hesaplama Hakkında Soru ve Cevaplar:

Desi Nedir?

Kargo için kullanılan “desi,” gönderilen bir paketin hacmini ve ağırlığını hesaplamak ve kargo ücretini belirlemek için kullanılan bir terimdir. “Desi” kelimesi “dimensional weight” (hacim ağırlığı) kavramının kısaltmasıdır.

Desi hesaplama, kargonun boyutlarına göre yapılır. Kargonun hacmi; uzunluk, genişlik ve yükseklik ölçüleri kullanılarak hesaplanır ve hesaplama sonucu 3000’e bölünür. Ağırlık ve hacim arasındaki karşılaştırma sonucunda hangisinin değeri daha büyükse, o değer kargo ücretinin hesaplanmasında kullanılır. Yani eğer kargonun hacmi ağırlığından daha büyükse o zaman kargo ücreti desi değerine göre hesaplanır.

Kargo Desi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Desi, kargo ücretinin hesaplanmasında önemlidir. Çünkü büyük ve hafif paketler hacim ağırlığına göre ücretlendirildiğinde daha yüksek bir kargo maliyeti çıkabilir. Bu nedenle, kargo gönderirken desi değerini doğru bir şekilde hesaplamak oldukça önemlidir. Kargo firmaları ücret belirlemesinde desi/ağırlık ve mesafeyi göz önünde bulundururlar. Yani kargonuzun desisi ne kadar düşükse ve gönderim yapacağınız mesafe ne kadar kısaysa o kadar düşük fiyata gönderim sağlayabilirsiniz.

Desi Hesaplamada Hangi Formül Kullanılır?

Desi hesaplama formülü, bazen taşıma şirketlerine ve kargo hizmeti sağlayan şirketlere göre değişiklikler gösterebilir. Fakat Türkiye’de kargo firmalarının kullandıkları desi hesaplama formülü şöyledir;
Desi = (Uzunluk x Genişlik x Yükseklik) / 3000

Yurtdışı Kargo Desi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yurtdışına gönderilen kargoların desi hesaplama adımları Türkiye’ye göre farklıdır. Yurtdışı desi hesaplama formülü şöyledir;
Desi = (Uzunluk x Genişlik x Yükseklik) / 5000
Kargo paketinin uzunluğu, yüksekliği ve eni çarpılarak 5000’e bölünerek yurtdışı kargo desi hesaplaması yapılabilir. Türkiye hesaplamasında ise 5000’e değil 3000’e bölünmesi ile hesaplanmaktadır.

Kolayca Desi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yukarıda verdiğimiz formülü kullanarak hesap makinesinden desi hesaplama işlemini saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sitemizde yer alan desi hesaplama aracında küsurat tamamlama özelliği bulunmaktadır.

Kargo firmaları, desi hesaplaması yaparken çıkan sayıların ondalık bölümlerini bir üst sayıya veya bir alt sayıya yuvarlarlar. Yani desi hesaplama işlemi sonucu 1,45 çıkıyorsa kargo firması bunu 1 desi olarak kabul eder. Hesaplama sonucu 1,50’nin üzerinde çıkarsa kargo firması bunu 2 desi olarak kabul etmektedir.

1 Desi Kaç Kilogramdır?

1 desi 0,0001 kilogram.
2 desi  0,0002 kilogram.
3 desi  0,0003 kilogram.
4 desi  0,0004 kilogram.
5 desi  0,0005 kilogram.
6 desi  0,0006 kilogram.
7 desi  0,0007 kilogram.
8 desi  0,0008 kilogram.
9 desi  0,0009 kilogram.
10 desi  0,001 kilogram.
Desi, kargo ve taşımacılık sektöründe sıkça kullanılan bir hacim-ağırlık ölçü birimidir. Santimetre ile ölçülemez. Gönderilen paketin hacim ve ağırlığına dayalı olarak kargo ücretlerinin hesaplanmasında kullanılır.

Desi Küçülürse Kargo Fiyatı Azalır Mı?

Desi değeri küçüldüğünde kargo ücretinin azalması mümkündür. Ancak bu tek başına bir faktör değildir ve kargo ücretini etkileyen birçok başka faktör de vardır. Kargonun desi değeri, gönderilen paketin hacmi ve ağırlığını temsil eder. Kargonun desi değeri ne kadar düşükse, kargo ücreti genellikle daha düşük olacaktır. Kargo şirketleri genellikle kargonun hacim ağırlığına göre ücretlendirme yaparlar. Bu sebepten ötürü kargo paketlerinizi olabildiğince daha küçük boyutlarda hazırlamaya özen gösterin.

Kargolar Neden Desi Ölçü Birimi İle Hesaplama Yapar?

Gönderilen kargo paketlerinin nakliye sırasında kapladığı alan veya oluşturduğu ağırlıklar belirli maliyetler oluşturur. Haliyle bu konuda bazı fiyat belirleme tarifeleri geliştirilmiştir. Bu tarifler paketin hacim ve ağırlığına göre belirlenmektedir. Büyük ebatlara sahip bir kargonun küçük ebatlara sahip bir kargo ile aynı ücret karşılığında taşınması firmalar açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Deniz Çaldıran
Hazırlayan: Deniz Çaldıran

Merhaba, ben Deniz. Matematik bölümü mezunu biri olarak, hesappara.com'da matematikle ilgili en güncel ve kullanışlı hesaplama makinelerini sizler için oluşturuyorum. Oluşturduğum hesap makineleri ve diğer hesaplama araçlarım sayesinde, karmaşık hesaplamalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturduğum sayfalardan aldığınız hizmet hakkındaki görüşlerinizi lütfen aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşın.

Yorum yapın