Ana SayfaMevduat FaizleriHalkbank Altın Hesabı (Açma/Kapatma ve Bütün Ayrıntılar)

Halkbank Altın Hesabı (Açma/Kapatma ve Bütün Ayrıntılar)

Halkbank Altın Hesabı (Açma/Kapatma ve Bütün Ayrıntılar)
Emin Kerem Toprak

Emin Kerem Toprak

Sitemizin bu bölümünde Halkbank altın hesabı; açma, kapatma, vadeli altın hesabı, birikimli altın hesabı ve diğer önemli altın kampanyalarına dair bilgiler yer almaktadır.

Halkbank’ta toplamda 3 farklı altın hesabı bulunmaktadır. Sayfamızda bu hesaplara ait bütün detayları tek tek listeler halinde oluşturduk. Konuyla ilgili sorularınızı bizlere aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Ayrıca Halkbank vadeli ve vadesiz hesap açma bölümünden TL veya döviz hesabı açma adımlarını görebilirsiniz.

Halkbank Altın Hesabı Nasıl Açılır? (Görsel Anlatım)

Altın hesabı açmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor. Bu adımları uygulamak için Halkbank mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı telefonunuza indirip giriş yaptıktan sonra aşağıdaki görselde kırmızı ok ile işaretlediğimiz menüler bölümüne tıklayınız.

Halkbank Altın Hesabı Açma ilk adım 2023

Menüler bölümüne girdikten sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi Hesaplar kısmına gelerek buraya tıklayınız.

Halkbank Altın Hesabı Açma ikinci adım 2023

Hesaplar bölümüne tıkladıktan sonra açılan yeni menüde aşağıda görmüş olduğunuz gibi Hesap açılışları kısmına tıklayınız.

Halkbank Altın Hesabı Açma üçüncü adım 2023

Hesap açılışları bölümüne girdikten sonra aşağıda da görmüş olduğunuz gibi Altın Hesap Açılışı kısmına tıklayınız.

Halkbank Altın Hesabı Açma dördüncü adım 2023

Son aşamada ise aşağıdaki görmüş olduğunuz sayfaya yönlendirilirsiniz. Burada ilk olarak altın hesabınızın hangi şubeye bağlı olacağını seçiniz. Sonrasında onayla butonuna basarak altın hesabını açabilirsiniz.

Halkbank Altın Hesabı Açma beşinci adım 2023

Halkbank Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Altın hesabını kapatma işlemleri banka şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca hesabınızı kapatmanız için vadesiz altın hesabınızda hiç bir şekilde altın bulunmaması gerekiyor. Hesap kapatma adımları ile ilgili bilgileri Halkbank Müşteri Hizmetleri Canlı Destek üzerinden edinebilirsiniz.

Diğer Bankalar:

Halkbank Altın Hesabı Özellikleri Nelerdir?

 • Altın birikimlerinizi çalınma veya kaybolma riski olmadan kullanabileceğiniz bir hesap türüdür.
 • Standart altın hesaplarında faiz getirisi elde edemezsiniz. (Faiz getirisi elde edebileceğiniz altın hesabı detaylarını aşağıdaki başlıklarda açıkladık.)
 • Altın hesabınız için gün içerisinde dilediğiniz kadar altın alımı yapabilir veya satabilirsiniz. (7/24)
 • Altın alım miktarı en az 1 gr olabilir.
 • Altın alım işleminde ki altınlar en az 0,995 saflık derecesindedir.
 • Vadesiz altın hesabınızda bulunan altınları baka şubeleri üzerinden fiziki olarak alamazsınız.
 • Fiziki olarak elinizde bulunan altınları altın günlerinde belirli şubelere götürerek hesabınıza gram cinsinden yatırabilirsiniz. (Detaylar aşağıdaki başlıklarda verildi.)
 • Altın hesabınıza almış olduğunuz altınlar için gelir vergisi kesintisi yapılmaz.
 • Altın alım satım işlemlerinizi TL veya döviz cinsinden yapabilirsiniz.

Altın Alımı İşlem Saatleri:

 1. Halkbank internet şubesi ve müşteri hizmetleri: 7/24 alım satım yapabilirsiniz.
 2. Tam mesai günlerinde şubelerden 09.00-15.30 saatleri arasında
 3. Yarım mesai günlerinde ise şubelerden 09.00-11.00 saatleri arasında alım satım yapabilirsiniz.

Halkbank Birikimli Altın Hesabı Nedir?

Her ay altın alarak birikim yapanlardansanız artık kuyumculara gitmenize gerek kalmıyor. Halkbank mobil internet üzerinden otomatik talimat vererek altın birikimi yapabilirsiniz. Hesaba ait özellikler şu şekildedir;

 • Birikimli altın hesabına aylık veya 3 aylık periyotlar için altın alımı talimatı verebilirsiniz.
 • Otomatik alım talimatını vadesiz hesabınızdan veya Halkbank kredi kartınızdan verebilirsiniz.
 • Halkbank kredi kartı ile altın alım talimatı verdiğiniz zaman kredi kartınıza alışveriş harcaması olarak yansıyacaktır.
 • Otomatik talimat verdiğiniz için alım işlemlerinizi kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.
 • Otomatik alım işlemi tarihi hafta sonuna denk geliyorsa talimatınız bir sonraki ilk iş gününde gerçekleşecektir.
 • Otomatik talimat ile altın birikimi hesabınıza en az 1 gr altın alımı yapabilirsiniz.

Halkbank Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları Ne Kadar?

 • Hem altın birikimi yapıp hem de faiz getirisi elde edebileceğiniz bir vadeli hesap türüdür.
 • Halkbank vadeli altın hesabı açma işlemi için öncelikle vadesiz altın hesabı açmanız gerekmektedir.
 • Vadeli altın hesapları en az 50 gr altın ile açılabilir. Alt limit 10 gr’dır.
 • Faiz getirisi elde edebilmek için belirleyeceğiniz vadeler ise 30-400 gün arasında olabilir.
 • KKTC ve Yurtiçi şubelerinden vadeli ve vadesiz altın hesabı açabilirsiniz.
 • Güncel faiz oranları için Halkbank Vadeli Mevduat Faiz Oranları bölümüne gidebilirsiniz.

Halkbank Altın Günü Nedir?

Altın günleri, elinizde bulunan kolye, küpe, yüzük, bilezik, cumhuriyet altını, çeyrek altın vb fiziki altınlarınızı belirli günlerde ve belirli şubelerde 995/1000 saflıktaki 24 ayar altın karşılıklarının tespit edilmesi ile vadesiz altın hesabınıza yatırılması işlemleridir.

Altın günlerinde her türlü altınlarınızı Halkbank şubelerine götürerek İstanbul Altın Rafinerisi uzmanları tarafından incelendikten sonra vadesiz altın hesabınıza gram cinsinden yatırabilirsiniz. Elmas, pırlanta, inci, zümrüt gibi diğer değerli taşlar için bu işlem söz konusu değildir. Bu taşlar altın sahiplerine iade edilmektedir.

Fiziki olarak bankaya vermiş olduğunuz altınlarınızın değeri, vadesiz altın hesabınıza gram cinsinden yatırılmaktadır. Bankaya getirmiş olduğunuz bu altınlar dönüşüm işlemlerine tabi tutulduğu için fiziki olarak geri alamazsınız. Altın günlerinde banka şubelerine getirmiş olduğunuz altınlarınız için hiç bir ücret veya masraf alınmaksızın vadesiz altın hesabınıza aktarılmaktadırlar. Altın günlerinin ne zaman ve hangi şubelerde yapıldığınıza dair bilgiler halkbank.com.tr adresi üzerinden paylaşılmaktadır.

Halkbank altın hesabı açma, kapatma veya alım satım ile ilgili bütün sorularınızı bizlere aşağıdaki bölümden gönderebilirsiniz.

Emin Kerem Toprak

Merhaba ben Emin. 12 yılından beri internet üzerinde içerik üretmekteyim. Bu süreçte 6 yılım finans ve bankacılık konuları üzerine içerik oluşturmakla geçti. Yıllık milyonlarca ziyaretçimize oluşturduğum rehber içerikler ile teknik bankacılık konularına çözüm sundum. Şimdi hesappara adresinde sizlere hizmet vermekteyim.

Yorum yapın

“Halkbank Altın Hesabı (Açma/Kapatma ve Bütün Ayrıntılar)” üzerine 13 yorum

 1. Ben yurtdışında yaşıyorum (Fransa)
  Bankanızda Altın Hesabı açmak istesem ne yapmalıyım?
  Türkiye ye hiç gelmiyorum bu şekilde hesap açmam mümkün mü?

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet Bey, web sitemiz sadece bilgi amaçlıdır. Fakat sizin için biraz araştırma yaptım. Halkbank’tan internet sitesi üzerinden müşteri başvurusu yapabilirsiniz. Yazılan şartlarda sadece TC vatandaşı ve 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Yurt dışında yaşayan TC vatandaşları için ekstra bir bilgi verilmemiş. İsterseniz internet sitesi üzerinden başvurunuzu yaparak internet bankacılığını açabilirsiniz. Hesap kartınızın tarafınıza nasıl ulaştırılacağı konusunda maalesef bir bilgim bulunmuyor. İnternet sitesi üzerinden hesap açmak için halkbankc.om.tr>Müşteri Ol adımlarını takip edebilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Merhaba vadesiz altın mevduat hesabından aldığımız altınların bakanızda veya merkezde karşılığı varmı ? Yapılan işlemler altıp depo hesapları üzerindenmi yapılıyor ?

  Yanıtla
 3. Türk lirası ile altın hesabı açtırabilir miyim? Ayrıca örnek 5 bin TL var, gram altın 800 TL bir ay sonra 850 bu aradaki fark 5 bin TL yansır mı?

  Yanıtla
  • Merhaba Uğur Bey, Altın hesabınızı sayfamızda gösterdiğimiz şekilde internet şubesi üzerinden saniyeler içerisinde açabilirsiniz. Altın alım işleminizi de vadesiz TL hesabınızda bulunan birikiminizle yapabilirsiniz. Altın alımından sonra olası bir yükseliş durumunda satış yaparak kar elde edebilirsiniz. Fakat bu durumda altın alım/satım komisyonlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kazançlı günler dilerim.

   Yanıtla
   • Mobil şubeden altın hesabı açtım oraya para atıp gönderip altına mi çevrilecek yardımcı olur musunuz bana. Şubeye gitmeme gerek var mı yok mu?

    Yanıtla
    • Sefa Bey, vadesiz hesabınızda ki TL birikiminizle internet şubesinden altın alabilirsiniz.

     Yanıtla
  • Merhabalar, internet şubesi ve Halkbank diyalog üzerinden 7/24 alış satış yapabilirsiniz. Şubeler üzerinden ise 09.00-15.30 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz.

   Yanıtla
  • Maalesef. Açtırmış olduğunuz altın hesabınızda ki birikimlerinizi para birimi olarak alabilirsiniz. Hiç bir banka altın hesabınızda ki birikiminizi fiziki altın olarak vermemektedir. Sadece Kuveyt Türk Katılım bankasından fiziki altın alımı yapabilirsiniz. Kuveyt Türk şubesine giderek konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Yanıtla
   • Vadeli altın hesaplarında altın cinsinden faiz getirisi elde edersiniz.

    Yanıtla