Ana Sayfaİhtiyaç KredileriZiraat Bankası Ek Hesap Faiz Oranı Hesaplama 2024 (Bütün Detaylar)

Ziraat Bankası Ek Hesap Faiz Oranı Hesaplama 2024 (Bütün Detaylar)

Ziraat Bankası Ek Hesap Faiz Oranı Hesaplama 2023 (Bütün Detaylar)
Emin Kerem Toprak

Emin Kerem Toprak

Sitemizin bu sayfasında Ziraat Bankası Ek Hesap (KMH, eksi hesap, avans hesap) hakkında ki bütün güncel detaylara ulaşabilirsiniz. Ek hesap açma/kapatma, faiz oranı, hesaplama aracı ve daha fazlası için sayfamızın devamında ki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası EK Hesap Nedir?

Ziraat Bankası Ek hesap, vadesiz TL hesabınıza tanımlanan ve belirli bir limiti olan kredili üründür. Bu ürün KMH, Eksi Hesap, Artı Para ve Kredi Mevduat Hesabı olarak da bilinmektedir.

Hesabınıza tanımlanan limit kadar harcama yapabilir veya nakit çekebilirsiniz. Limitiniz dahilinde kullandığınız miktarın faizi günlük olarak hesaplanmaktadır. Bu nedenle borcunuzu ne kadar erken kapatırsanız o kadar az faiz ödemiş olursunuz.

Aşağıdaki başlıklarda ek hesaba dair bütün ayrıntıları sizler için tek tek araştırarak geniş çaplı bir rehber yazısı oluşturduk. İşte ek hesaba dair bütün ayrıntılar.

Ziraat Bankası Ek Hesap Faiz Oranı Kaç Oldu? / 23 Temmuz 2024

Ziraat Bankası ek hesap faiz oranı 23 Temmuz 2024 tarihinde %4,42’dir. (KKDF ve BSMV hariçtir.) Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ek hesaplarda kullandığınız gün kadar faiz ödersiniz. Ödeme gecikmesi durumunda uygulanacak günlük gecikme faizi %4,72‘dir. Aşağıdaki tablolar üzerinden örnek hesaplama örneklerini inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ek Hesap Hesaplama:
Hesaplama Sonuçları:
 • Ödenecek Toplam Faiz + Masraflar:
 • Ödenecek Faiz Miktarı:
 • KKDF Tutarı:
 • BSMV Tutarı:
Kullanım MiktarıKullanım SüresiÖdenecek Toplam Faiz
100 TL10 gün1.92 TL
100 TL20 gün3.83 TL
100 TL30 gün5.75 TL
300 TL10 gün5.75 TL
300 TL20 gün11.49 TL
300 TL30 gün17.24 TL
500 TL10 gün9.58 TL
500 TL20 gün19.15 TL
500 TL30 gün28.73 TL
1.000 TL10 gün19.15 TL
1.000 TL20 gün38.31 TL
1.000 TL30 gün57.46 TL
2.000 TL10 gün38.31 TL
2.000 TL20 gün76.61 TL
2.000 TL30 gün114.92 TL
3.000 TL30 gün172.38 TL
4.000 TL30 gün229.84 TL
5.000 TL30 gün287.30 TL
6.000 TL30 gün344.76 TL
7.000 TL30 gün402.22 TL
8.000 TL30 gün459.68 TL
9.000 TL30 gün517.14 TL
10.000 TL30 gün574.60 TL
15.000 TL30 gün861.90 TL
20.000 TL30 gün1149.20 TL
30.000 TL30 gün1.723.80TL
40.000 TL30 gün2.298.40TL
50.000 TL30 gün2.873.00 TL

Ziraat Bankası EK Hesap Nasıl Açılır veya Kapanır?

Ziraat Bankası ek hesap açma işlemi için öncelikle bankaya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru işlemi internet şubesi, banka şubesi veya müşteri hizmetleri üzerinden olabilmektedir. Ek hesaplar kredili ürünler oldukları için banka tarafından onaylanması gerekmektedir.

Aylık belirli bir geliriniz varsa banka bu geliri göz önünde bulundurarak ek hesabınız için bir limit belirler. Ek hesap limiti artırmak için yine aynı şekilde müşteri hizmetleri üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

İnternet Şubesi Üzerinden EK Hesap Başvurusu: Ziraat Bankası web sitesinden bireysel bankacılık girişi yapınız. Son menüden “Başvurular” menüsüne tıklayınız. Açılan sayfada “Krediler” ürününü bulunuz. Krediler ürününü tıklayarak “KMH” butonuna basınız. (Aşağıdaki görselde yer almakta)

Ziraat Bankası Ek Hesap başvurusu 2024 faiz oranı
Ziraat Bankası Ek Hesap başvurusu

KMH butonuna tıkladıktan sonra Ne kadar limitli bir hesap açmak istediğinizi ve aylık gelir bilginizi yazarak başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz buradaki başvuru formunu da doldurarak anında başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bankkart ile ATM’lerinden 7 gün 24 saat boyunca kredi kullanabilir ve sadece kredi kullandığınız günler için faiz ödersiniz.

Ek Hesap Kapatma İşlemi: Ek hesabınızı kapatmak için bankaya 1 kuruş dahi ek hesap borcunuzun olmaması gerekiyor. Borcunuzu sıfırladıktan sonra kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ek hesabınız onaylanalı henüz 14 iş günü geçmediyse koşulsuz, şartsız ve ücretsiz olarak ek hesabınızı kapatabilirsiniz. Ek hesap kapatma talebinizi banka şubelerinden veya müşteri hizmetleri üzerinden verebilirsiniz. (Öneri: Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma sayfasına giderek müşteri temsilcisine anında bağlanma adımlarını inceleyebilirsiniz.)

Ek Hesap Özellikleri ve Kullanım Şartları Nelerdir? (Önemli)

 • Faiz, hesabınızın ek​siye düştüğü günler için ay (veya üç ay) sonunda kesilir ve hesabınıza para yatınca sıfırlanır.
 • hesap kesim tarihinden itibaren ödemediğini günler için gecikme faizi uygulanacaktır.
 • Güncel Ziraat Bankası ek hesap gecikme faiz oranı %4,72‘dir.
 • Ziraat Bankası ve Ortak ATM’ler üzerinden 7/24 nakit çekebilirsiniz.
 • Otomatik fatura ödemelerinizi ek hesabınızla da yapabilirsiniz.

Ek Hesap Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Cayma hakkını kullanması ve krediyi kullanmış olması halinde, müşteri kullandığı krediyi ve kredinin kullanıldığı tarihten geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildiriminin Bankaya gönderilmesinden itibaren 30 gün içinde geri ödemekle yükümlüdür. Bu süre içinde ödeme yapılmaması hâlinde müşteri işbu Kredili Mevduat Hesap Sözleşmesinden caymamış sayılır.

Ek hesap sözleşmesini buradan okuyarak konu hakkında ayrıntılı bilgiler edinmenizi öneririz. Ziraat Bankası ek hesap; faiz oranları, hesaplama, açma veya kapatma konularında ki sorularınızı aşağıdaki bölümden hesappara.com editörlerine sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Güncel Sayfalar:

 • KMH Nedir? (Kredili Mevduat Hesabı): KMH nedir, KMH limiti nedir, faiz oranı kaçtır, özellikleri nelerdir, kimler başvuru yapabilir ve daha bir çok sorunun yanıtını sayfamızda bulabilirsiniz. Sayfa devamında KMH hesaplama aracı ve bankaların KMH kampanyalarına ait bilgiler yer almaktadır.
 • Vakıfbank Ek Hesap Faiz Oranı ve Hesaplama: Vakıfbank ek hesap faiz oranı ve hesaplama tablolarının yanı sıra; ek hesap kapatma, açma, gecikme cezası, kredi notunun önemi ve çalışmayanların ek hesap açabilmesi gibi bütün konuları sizler için bir araya getirdik.
 • İş Bankası Ek Hesap Faiz Oranı ve Hesaplama: İş Bankası ek hesap faiz oranı hesaplama ve taksitli ek hesap hakkında güncel bilgiler.
 • QNB Finansbank Ek Hesap Faiz Oranı ve Hesaplama: QNB Finansbank ek hesap (KMH) hakkında ki bütün detaylara ayrıntılı olarak bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ayrıca güncel faiz ve oranı ve hesaplama aracını kullanabilirsiniz.
 • Halkbank Ek Hesap Faiz Oranı ve Hesaplama: Halkbank ek hesap; güncel faiz oranları, hesaplama, hesap açma/kapatma ve diğer bütün detaylarla ilgili bilgilere bu sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.
Emin Kerem Toprak

Merhaba ben Emin. 12 yılından beri internet üzerinde içerik üretmekteyim. Bu süreçte 6 yılım finans ve bankacılık konuları üzerine içerik oluşturmakla geçti. Yıllık milyonlarca ziyaretçimize oluşturduğum rehber içerikler ile teknik bankacılık konularına çözüm sundum. Şimdi hesappara adresinde sizlere hizmet vermekteyim.

Yorum yapın

“Ziraat Bankası Ek Hesap Faiz Oranı Hesaplama 2024 (Bütün Detaylar)” üzerine 16 yorum

 1. 10 yasinda kızım sizden yetim maaşı alıyor. 1750tl acaba ek hesap açılır mı limiti ne kadar?

  Yanıtla
  • Şenay hanım, web sitemiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Ziraat Bankası ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Konuya dair detaylara Ziraat Bankası şubeleri veya müşteri hizmetleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Merhaba ben SGK dan iki ayrı tahsis numaradan hem anne hem babadan maaş yetim maaşı alıyorum .
  İki maaşımda ziraat bankasına aynı hesap no fakat ayrı şube koduyla yatıyor. Annemden almış olduğum maaşın üzerinde kredim var fakat diğerinde yok .Annemin maaşımın aldığımda KM/H bilgim dışında 1000 TL açılmış . Şimdi borçsuz olan maaşın taşımak istiyorum başka bankaya fakat bana hiç kullanmadığım o 1000 TL ödeyin yoksa taşıyamazsınız deniyor .Hiç kullanmadım o 1000 TL ayrıca hesapta param bile var böyle bir hakları varmı . Neden kullanmadığım parayı istiyorlar.

  Yanıtla
  • Merhabalar inci hanım, BURADAKİ sözleşmeyi detaylı bir şekilde incelemenizi öneririm. Sözleşmede bu tarz bir durumdan bahsedilmiyorsa bunu bankaya iletin lütfen. İyi günler dilerim.

   Yanıtla
 3. Evde engelli bakım parası alıyorum babama baktığım için 2354tl bankalarla daha önceden bı kredi geçmişimde yok suan ziraat bankasından bakım parasını alıyorum acaba KMH kullanabilirmiyim? Ve son olarak evde bakım maaşı gelir belgesi olarak geçiyor dimi?

  Yanıtla
  • Muhammet Bey, inanın bu konuda bilgiye sahip değilim. Ziraat Bankası şubelerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bakım maaşından ayrı bir geliriniz varsa muhtemelen ek hesap tanımlanabilir. Ama dediğim gibi banka ile görüşmenizde yarar var. Sizi yanlış bilgilendirmek istemem.

   Yanıtla
  • Merhabalar. Ek hesabınızı kapatmak için öncelikle ekside olmamanız gerekiyor. Kapatma işlemini banka şubeleri üzerinden veya müşteri hizmetleri üzerinden yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 4. böyle sistemsiz saçma bir banka görmedim iznim dışında ek hesap açmışlar 500 tl lik khm mıdır nedir. Kapattırmak için müşteri hezimetlerini arıyorum şubeye git diyorlar. Bide pandemi de bankalara gitmeyin diyen kendiyle çelişen topluluk.

  Yanıtla
 5. Kmh müşteri hizmetleri veya başka yoldan açılıyor da kapatmaya gelince müşteri hizmetleri neden kapatmıyor. Acaba pamdemi de herkes tıka basa dolsun mu basit şeyler için. neden bankanıza gıdın deniliyor. Anlamadım gitti.

  Yanıtla
 6. Ziraatbankasindan maas aliyorum.hemsireyim icram var.ama her ay 4500 tl elime icra kesildikten sonra maasim ve nobet ucretlerim yatiyor.ve ziraatbankasiyla en az 3 yil sozlesme imzalandi.buradan maas alacagiz.ama banka icram var diye kmh bile acmiyor.

  Yanıtla
  • Merhabalar Sevtap hanım, söylemiş olduğunuz durum bir çok banka müşterisinin başına gelmektedir. Bu konuyla ilgili maaş bankanıza giderek detaylı bilgi edinmenizi ve sürecin nasıl sonuçlanacağını öğrenebilirsiniz. Ayrıca söylemiş olduğunuz konuyla çok ilişkili olmasa da Teminatlı Kredi Kartı bölümümüzde bahsettiğimiz kredi kartı alma imkanını incelemenizi öneririm.

   Yanıtla
  • Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı sözleşmesini incelediğimizde yaş sınırı ile ilgili herhangi beyana rastlamadık. Buda yaş sınırı ile ilgili bir kısıtlamanın olmadığını gösteriyor. Fakat kesin bir bilgi edinmek için Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri üzerinden bilgi almanızı öneririm.

   Yanıtla
    • EK hesapların faizleri günlük olarak işlemektedir. Bu durumda da yüksek bir faiz ödemesi olmaz. Örneğin ek hesabınızdan 1.000 TL kullandınız ve bir gün sonra ek hesap borcunuzu kapatman istiyorsunuz. Bu bir günlük kullanım için 0,79 TL ödemeniz gerekiyor. (Vermiş olduğumuz örnek bir örnektir, kesin rakamlar için Ziraat Müşteri Hizmetleri ile görüşebilirsiniz.)

     Yanıtla